Roboty będą "zdobywać wiedzę" dzięki systemowi Robo Brain

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Naukowcy ostatnio bardziej skupiają się na wiedzy, jaką może posiadać robot - na sposobie z jakim maszyny mogą ją zdobywać i uczyć się wykonywać różne proste czynności. Najlepszą metodą jest po prostu pobranie ogromnych ilości danych z internetu i umieszczenie ich do odpowiedniego systemu.

 

Opracowany przez amerykańskich naukowców system Robo Brain pobiera z internetu i przetwarza miliard zdjęć, 120 tysięcy nagrań z serwisu YouTube oraz 100 milionów dokumentów i instrukcji obsługi różnych urządzeń. Informacje są następnie tłumaczone i zapisywane w odpowiednim formacie, aby roboty były w stanie z nich korzystać.

 

System ma nauczyć maszyny wykonywać czynności takich jak szukanie kluczy, nalewanie napoju do kubka czy odkładanie talerzy. W przypadku gdy robot natrafi na sytuację, której dotychczas nie spotkał, będzie mógł skorzystać z Robo Brain. Ponadto, maszyny będą mogły obserwować otoczenie i zachowania ludzi, analizować, korzystać z systemu i nauczyć się czynności które dla człowieka są oczywiste.

 

Przykładowo gdy robot zobaczy kubek do kawy, będzie mógł nauczyć się, że kubek ten jest przeznaczony do kawy, można wlać lub wylać z niego płyny, posiada uchwyt z którego można korzystać oraz musi być trzymany pionowo gdy jest wypełniony.

 

Zakłada się, że w przyszłości roboty będą mogły służyć ludziom w domach, biurach czy w fabrykach i wykonywać proste czynności, takie jak sprzątanie czy pomaganie osobom starszym. System Robo Brain ma funkcjonować niczym ludzki mózg i encyklopedia w jednym.

 

 

Źródło: Robobrain.me

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj