Chińska korporacja Baidu rozpoczyna masową produkcję w pełni autonomicznych minibusów

Kategorie: 

Źródło: Baidu

Chiny zamierzają wyprzedzić swoich konkurentów z Zachodu w pracach nad różnymi zaawansowanymi technologiami. Jedna z nich to samojeżdżące pojazdy. Chiński gigant internetowy Baidu ogłosił rozpoczęcie masowej produkcji autonomicznych minibusów.

 

Korporacja wydała powyższe oświadczenie z okazji wyprodukowania setnej sztuki autonomicznego pojazdu Apolong, który powstał w fabryce w prowincji Fujian. Te zaawansowane minibusy pojawią się wkrótce na ulicach Chin i będą również eksportowane do innych państw.

Apolong to elektryczny samojeżdżący minibus, który nie posiada ani kierownicy, ani hamulców. Pojazd został jednak wyposażony w system kamer i czujników oraz komputer pokładowy – specjalne algorytmy na bieżąco analizują sytuację na jezdni i wokół pojazdu oraz samodzielnie podejmują decyzje. Apolong pomieści do 14 pasażerów, potrafi samodzielnie poruszać się po jezdni, wykonywać różne manewry i zatrzymywać się, gdy natrafi na przeszkodzę, np. człowieka.

Źródło: Baidu

Zaawansowany technologicznie minibus potrafi rozpędzić się nawet do 70 km/h i posiada zasięg 100 km. Naładowanie baterii zajmuje dwie godziny. Według korporacji Baidu, która stworzyła minibusy we współpracy z chińskim producentem autobusów King Long, samojeżdżące pojazdy przeznaczone do komunikacji miejskiej posiadają 4 poziom autonomii. Oznacza to, że minibus może jeździć samodzielnie i radzi sobie nawet w trudnych sytuacjach na jezdni.

 

Już wkrótce, autonomiczne minibusy pojawią się w większych miastach, takich jak Pekin, Shenzhen czy Wuhan. Nową technologią już zainteresowała się korporacja SoftBank Group, która chce ją sprowadzić do Japonii w przyszłym roku. Autonomiczne minibusy stały się bardzo popularne na całym świecie – również w Polsce i niewykluczone, że wykażą się większym zainteresowaniem niż autonomiczne samochody, które w ostatnim czasie brały udział w śmiertelnych wypadkach.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

"Autonomiczne minibusy stały

"Autonomiczne minibusy stały się bardzo popularne na całym świecie – również w Polsce" Na czym ta ich popularność w świecie, a nawet w Polsce, polega? Mam wrażenie, że utorzy portalu, skądiinąd bardzo interesującego, niektóre niektóre pojęcia mylą. Jakieś teorie o tajemniczych błyskach, któorych wyjaśnienia nie znamy, traktują jako dowody na istnienie innych wszechświatów, a autonomoczne minibusy, których na ulicach nikt w Polsce nie widział, postrzegane są jako bardzo popularne. 

Skomentuj