Naukowcy stworzyli wysokiej klasy kamuflaż, wzorując się na kałamarnicach

Kategorie: 

Możliwość ukrycia się przed swoim wrogiem należy do technologii, która jest rozwijana od dawna i jest jednocześnie bardzo pożądana przez wojsko. W tym przypadku naukę zainspirowała naturalna zdolność zwierząt do zmiany koloru swojej skóry.

 

Jak widać na powyższym filmie, kałamarnica potrafi zmieniać kolor swojego ciała w zależności od otoczenia. Jej skóra jest pokryta tak zwanymi chromatoforami, czyli komórkami barwnikowymi. Grupa inżynierów z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowiła je wykorzystać do opracowania niezwykle cienkiej warstwy, która potrafi zmieniać kolory oraz współczynnik odbicia światła. Grubość kamuflaża jest 100 tysięcy razy cieńsza od ludzkiego włosa a zdolność do ukrywania się może być uruchamiana za pomocą sygnału chemicznego.

 

Profesor Alon Gorodetsky, który przewodził badaniom ujawnił, że ich długoterminowym celem jest stworzenie tkaniny, która będzie w stanie natychmiast dostosować się do otoczenia. Co więcej, przyszły kamuflaż może posiadać również zdolność do zmieniania swojego kształtu. Nietrudno jest sobie wyobrazić jak wielkiej masakry może dokonać jakiś szaleniec, który przypadkiem zdobędzie taką technologię.

 

Kamuflaż z pewnością będzie dobrze strzeżony, jednak to i tak nie jest powód do radości. Biuro ds. Badań i Rozwoju Marynarki Wojennej już w 2009 roku przyznało miliony dolarów naukowcom z różnych instytucji, których zadaniem jest właśnie stworzenie i ciągłe ulepszanie kamuflażu inspirowanego kałamarnicami. Szybko więc można się domyśleć, że technologia w pierwszej kolejności zostanie zastosowana w amerykańskim wojsku.

 

 

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/10298803/Stealth-coating-based-on-squid-skin-could-make-soldiers-invisible-to-night-vision.html

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem