Chińscy naukowcy stworzyli krople ciekłego metalu

Kategorie: 

Źródło: Terminator 2: Dzień sądu/Carolco Pictures

Naukowcy z Shenzhen University opracowali udoskonaloną wersję ciekłego metalu, która posiada zwiększoną wytrzymałość i przestaje przylegać do powierzchni. Dzięki zastosowaniu nowej metody jesteśmy o krok bliżej od miękkiej robotyki i elektroniki.

 

Przygotowanie i wykonanie kropel ciekłego metalu wysokiej jakości nie jest łatwe. Materiał ten najczęściej powstaje w wyniku połączenia galu, cyny i indu. Niestety w praktyce ciekły metal nie posiada zbyt wielu zastosowań, ponieważ na powierzchni kropli powstają cienkie warstwy tlenków przez co stają się lepkie i przylegają do powierzchni.

 

Badacze z Shenzhen University wynaleźli pewne rozwiązanie dla tego problemu. Opracowano krople ciekłego metalu, które zanurzono w roztworze wodorotlenku sodu na 3 sekundy. Następnie zostały "owinięte" małymi cząsteczkami politetrafluoroetylenu (PTFE), które przykleiły się do powierzchni.

 

Powyższa metoda pozwoliła zmodyfikować właściwości chemiczne na powierzchni kropli. Ciekły metal stał się bardziej elastyczny i uzyskał większą wytrzymałość mechaniczną a co najważniejsze, odbijał się od powierzchni. Ten niezwykły materiał posiada zastosowanie w medycynie - w 2014 roku podczas eksperymentów na żabach wykorzystano ciekły metal o nieco innym składzie do połączenia odciętych nerwów. W przyszłości przyczyni się również do powstania tzw. miękkiej elektroniki oraz miękkiej robotyki. Ciekły metal mógłby zostać wykorzystany do zbudowania robota T-1000, znanego z filmu pt.: "Terminator".

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Chodzi tu o zamiennik rtęci

Chodzi tu o zamiennik rtęci (czy galu ttop= 29,8C). Wymieniony stop jest wprawdzie mniej toksyczny, mniej reaktywny (i troszkę tańszy od galu), ale pokrycie go teflonem likwiduje główną zaletę - przewodnictwo a nawet nadprzewodnictwo. Zastosowanie (Wikipedia) - wyświetlacze ciekłokrystaliczne

Skomentuj