Rosja z powodzeniem przetestowała własne działo szynowe

Kategorie: 

Źródło: Scientificrussia.ru

Tylko nieliczne państwa na świecie pracują nad elektromagnetycznym działem szynowym, tzw. railgun. Stany Zjednoczone chcą umieścić tę potężną broń na niszczycielu USS Zumwalt. Obecnie niewiele wiadomo o planach Chińczyków, natomiast Rosja przeprowadziła właśnie udany test swojego własnego działa.

 

Podczas niedawnego eksperymentu, zespół badawczy z Instytutu Wysokich Temperatur w mieście Szatura zdołał wystrzelić plastikowy pocisk o masie 15 gramów z prędkością 3 km/s. Jest to wystarczająca prędkość aby przebić dowolny pancerz. Pocisk ten przebił się przez aluminiową płytę o grubości kilku centymetrów.

Railgun to działo, które składa się z dwóch podłączonych do prądu szyn. Między nimi znajduje się pocisk a całość musi przewodzić prąd elektryczny. W momencie włączenia zasilania, powstaje silne pole magnetyczne, które wypycha pocisk z ogromną siłą.

 

Rosyjskie działo szynowe powstaje z myślą o tamtejszej armii, lecz technologia posiada wiele zastosowań. Broń może posłużyć również w celach pokojowych i pozwoli np. wystrzelić ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczą. Nie powinniśmy mieć jednak wątpliwości co do tego, że railgun w pierwszej kolejności zostanie wykorzystane militarnie.

 

Prace w Stanach Zjednoczonych są na znacznie wyższym poziomie. Amerykanie przygotowują się do testów na morzu, podczas których wystrzelony zostanie pocisk o masie aż 20 kilogramów. Działo szynowe wymaga ogromnej ilości energii, lecz pojedynczy strzał pochłania obecnie około 25 tysięcy dolarów, czyli wielokrotnie mniej niż w przypadku pocisku rakietowego. Railgun może mieć zastosowanie nie tylko w ataku, ale także w obronie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika gnago

Hm ja wołałbym mobilene

Hm ja wołałbym mobilene lądowe nośniki pocików o masie do 40 deko zasięgu 20 km w pionie i poziomie ale szybkostrzelności ok 20 000 na minute. Aby niebo było bezpieczne i to tanio osiągnięte

Skomentuj