USA chcą w najbliższych latach wykorzystać pierwsze działo typu railgun

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Stany Zjednoczone twardo idą na przód z rozwojem zaawansowanych technologii wojennych, aby utrzymać swoją pozycję najpotężniejszego kraju na świecie i pozostawić w tyle swoich największych rywali. Pojawiła się właśnie informacja, że USA zamontują pierwsze elektromagnetyczne działo szynowe, tzw. railgun, na pokładzie okrętu.

 

Badania nad tego typu bronią trwały oczywiście od lat, jednak jedyny problem jaki stał na przeszkodzie to rozwój technologiczny a Stany Zjednoczone najwyraźniej osiągnęły już wystarczający poziom. Działo railgun, zwane również działem kinetycznym bądź szynowym, wykorzystuje siłę Lorentza oraz olbrzymie ilości prądu elektrycznego.

 

W dużym skrócie, broń ta składa się z dwóch podłączonych do prądu szyn (stąd wzięła się nazwa działa szynowego), natomiast pomiędzy nimi znajduje się pocisk. Całość musi przewodzić prąd. W momencie włączenia zasilania, powstaje silne pole magnetyczne, które wypycha pocisk z ogromną siłą.

 

Informacja o zainstalowaniu działa elektromagnetycznego pojawiła się ze strony Biura ds. Badań Marynarki Wojennej (ONR) Stanów Zjednoczonych. Railgun będzie zamontowany na szybkim okręcie transportowym USNS "Millinocket".

Katamaran transportowy USNS Millinocket - foto: US Navy

 

Stany Zjednoczone prowadzą badania nad bronią typu railgun, ponieważ posiada ona istotne zalety. Przede wszystkim, wystrzelony pocisk o masie 10 kilogramów będzie mieć energię sięgającą 32 megadżuli i może osiągać niesamowitą prędkość, która wynosi nawet 2,7 km/s, tj. około 8 Machów. Zasięg strzału jest liczony w setkach kilometrów.

 

Ponadto, koszt wystrzelenia jednego pocisku będzie wynosił około 25 tysięcy dolarów. To zdecydowanie mniej w porównaniu do rakiety, która może pochłonąć nawet półtora miliona dolarów za sztukę. Oprócz samych kosztów, okręt wojenny może transportować setki pocisków, przeznaczonych dla działa kinetycznego.

 

Według podanych informacji, na początku roku 2016 rozpoczną się pierwsze testy railguna na morzu, natomiast jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w 2018 roku wojskowi będą starali się zintegrować działo z okrętami wojennymi. Mówi się przede wszystkim o tym, że działo kinetyczne będzie mieć ogromne zastosowanie w systemach obronnych.

 

Matthew Klunder, który kieruje ośrodkiem badawczym ONR powiedział, że "jest to całkiem dobra, zniechęcająca wiadomość dla naszych przeciwników, którzy chcą zagrozić naszemu krajowi". Railgun może zostać wykorzystany również do ofensywy, ale tego nie trzeba raczej przypominać. Warto jednak dodać, że obecnie trwają prace nad dwiema wersjami takiego działa. Firma General Atomics pracuje nad lądową wersją, natomiast BAE Systems nad morskim odpowiednikiem.

 

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/2014/04/07/us-usa-navy-railgun-idUSBREA361QF20140407

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj