Rosja opracowała system przypominający Skynet

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn
System Skynet, znany z filmowego "Terminatora", był świadomą superinteligencją, która miała zastosowanie militarne. Technologia jaka powstała w Rosji różni się od Skynetu tym, że jest jeszcze dość ograniczona a przede wszystkim nie stała się świadoma, przynajmniej teraz.

 

Rosyjska wersja tego systemu nosi nazwę Unicum i stworzyła ją Zjednoczona Korporacja Produkcji Instrumentów (OPK), która stanowi integralną część firmy zbrojeniowej Rostec. Specjaliści przetestowali nową technologię i wygląda na to, że jest już gotowa do działań militarnych i już wkrótce będzie wykorzystywana przez tamtejszą armię.

 

"Jest to pierwszy system SI który z powodzeniem przeszedł przez testy i został już przekazany klientowi. Technologia jest przygotowywana do instalacji na zrobotyzowanych systemach, zarówno cywilnych jak i wojskowych, w tym również w bezzałogowych maszynach latających" - powiedział zastępca dyrektora OPK Sergey Skokov.

 

Naukowcy oraz organizacje wzywające do porzucenia prac nad autonomicznymi systemami zbrojeniowymi mają teraz poważne powody do obaw. Jak twierdzą twórcy, Unicum pozwala bezzałogowym maszynom - lądowym, powietrznym oraz nawodnym - podejmować decyzje i wykonywać zadania bez interwencji człowieka. Komunikacja na linii człowiek-robot została więc ograniczona do całkowitego minimum.

 

Jakby tego było mało, uzbrojone w broń bezzałogowce mogą działać samodzielnie lub w większych grupach. Sztuczna inteligencja Unicum umożliwia komunikację między robotami, przydziela im odpowiednie role - jeden z nich może pełnić funkcję dowódcy. SI przypisuje misję bojową każdej indywidualnej maszynie.

 

Rosyjska wersja Skynetu potrafi także zlokalizować cele, wybrać najlepszą pozycję na polu walki i wyeliminować wroga. Człowiek musi tylko zezwolić maszynie na dokonanie ostrzału i tu kończy się jego rola. Co ciekawe, w przypadku gdy jedna z maszyn bojowych zostanie uszkodzona, Unicum może samodzielnie dokonać odpowiednich zmian. Robot który doznał pewnej awarii wycofa się a na jego miejsce pojawi się drugi.

 

Podobnie jak w przypadku izraelskich, amerykańskich czy chińskich systemów tego typu, człowiek zawsze musi podjąć tą najważniejszą decyzję, tj. kogo roboty mogą zabić. Z czasem prawdopodobnie i ta granica zostanie przekroczona. Wielu naukowców i ekspertów od robotyki, w tym fizyk teoretyk Stephen Hawking oraz Elon Musk ostrzegają, że w pełni autonomiczne maszyny, zdolne do podejmowania samodzielnych decyzji i prowadzenia ostrzału bez ingerencji człowieka stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla całej ludzkości - tak właśnie było w przypadku filmowego Skynetu.

 

 

Na podstawie: https://www.rt.com/news/319082-russia-military-artificial-intelligence/

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika A.I.

:) No niestety jest tak ze

Smile No niestety jest tak ze czesc ludzkosci poprostu ujmujac to ciagle zagraza ,dlatego tworzy sie militarna obrone przed wrogiem ,poprostu wymuszaja tworzenie militarnej tech. bo by nas zniszczyli przejeli kontrole mielibysmy 1409 rok Język nadal. Na mechanizmach takich sie nie znam:) Czy SI by zagrazalo...? Yyy np.mnie interesuja konkrety ,cel,kierunek rozwoju ai ,tzn przetrwanie ,np syntetyczne narzady wraz z zastapieniem wlasnego muzgu .Czlowiek od poczatku ten kierunek obral-medycyna ,jaknajdluzej zyc,i moze...dzieki kiedys zaawansowanej cybernetyce cel sie osiagnie .Podobal mi sie pomysl z "podmienianiem neuronowym" na oczywiscie jakies nano syntetyki Smile .Brzmi to jakbym niezdazyl na czas z neuroleptykami Język ,lecz ja tworze rzeczy realne w mniejszej skali i mam jakies mniejsze doswiadczenie , i moge okreslic co i ile sie da i granice jakies .Nie sadze zebysmy zrobili tunlein czasoprzestrzenny.np i wiele innych projektow jak s-f . Ale tez moge nieogarniac az tyle co powazni ludzie swiata tech. Smile

Skomentuj