Koncern zbrojeniowy Kałasznikow stworzył broń sterowaną przez sztuczną inteligencję

Kategorie: 

Źródło: Kałasznikow

W ostatnich latach sporo mówi się o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą wynikać ze stosowania autonomicznych systemów uzbrojenia. Mimo tych obaw, wyścig zbrojeń na świecie nie ustaje. Rosja jest jednym z przykładów wdrażania systemów zbrojeniowych opartych o sztuczną inteligencję.

 

Koncern zbrojeniowy Kałasznikow, znany z produkcji popularnego karabinu AK-47 opracował w pełni automatyczny system bojowy, który potrafi identyfikować cele i podejmować samodzielne decyzje. Nowa broń dzięki sztucznej sieci neuronowej może uczyć się dzięki obecnym algorytmom i nabytemu doświadczeniu.

 

Urządzenie koncernu Kałasznikow jest podłączone do konsoli, która nieustannie przetwarza dane obrazowe. Robot wyposażony w karabin maszynowy będzie zatem automatycznie pilnował granicy lub danego obiektu, a gdy wykryje intruza będzie mógł oddać strzały bez ingerencji człowieka.

 

Już kilka lat temu Rosja zapowiadała, że roboty bojowe będą strzec kluczowych obiektów na terenie państwa, wykonywać misje patrolowe, identyfikować cele i je neutralizować. Autonomiczne maszyny zdolne do podejmowania decyzji, również tych, które mogą spowodować śmierć drugiego człowieka, mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Nad podobną technologią pracuje Izrael i Stany Zjednoczone.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika saw

Mam nadzieję, że na

Mam nadzieję, że na prezentacji to cos postrzeli jakichś ichniejszych vipów i zawiesdzą projekt. Nie chciałbym spacerować sobie na plaży w Piaskach i przy granicy bać się wychylić, by nie oberwać od tej ich AI, bo algorytm będzie niedopracowany.... A pewnie będą chcieli tam to umieścić.

Skomentuj