W USA odbyły się testy bojowe autonomicznego F-16

Kategorie: 

Źródło: U.S. Air Force

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz koncern zbrojeniowy Lockheed Martin wspólnie zaprezentowały  możliwości bojowe autonomicznej wersji myśliwca F-16. Podczas symulacji, maszyna potrafiła dokonać samodzielnych uderzeń na cele lądowe.

 

Demonstracja odbyła się w bazie wojskowej Edwards Air Force Base w Kalifornii. Bezzałogowy samolot F-16 prawidłowo reagował na różne sytuacje awaryjne, potrafił dostosować się do zmieniających się zagrożeń środowiskowych a także zaplanować i przeprowadzić uderzenie z powietrza na cele naziemne w symulowanym ataku, korzystając z dostępnych informacji. Autonomiczny F-16 wykazał również zdolność do wykonywania lotów w formacji.

 

Jest to kolejny krok na drodze do wprowadzenia bezzałogowych myśliwców, które mogłyby w roju pod dowództwem jednego samolotu pilotowanego przez człowieka (np. F-35) dokonywać skoordynowanych ataków. Dzięki temu, piloci mogliby skupiać się na ważniejszych zadaniach.

 

Postępy w amerykańskiej armii dokonywane są w trakcie gdy ONZ rozważa wprowadzenie zakazu stosowania broni korzystającej ze sztucznej inteligencji. Zwolennicy i przeciwnicy wprowadzenia autonomicznych systemów uzbrojenia spierają się o to czy sztuczna inteligencja pozwoli zmniejszyć, czy zwiększyć liczbę ofiar wśród ludności cywilnej.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj