SI pokonała pilota w symulowanej walce myśliwców! Czy ludzie stają się zbędni?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Agencja rządowa DARPA przeprowadziła wirtualny pojedynek myśliwców między doświadczonym pilotem, a sztuczną inteligencją. AI opracowana przez firmę Heron Systems bez większych problemów pokonała człowieka.

 

W ramach programu Air Combat Evolution (ACE), agencja DARPA zorganizowała konkurs na najlepszy algorytm do obsługi wirtualnego myśliwca. Wzięło w nim udział 8 firm, a najlepsza okazała się sztuczna inteligencja, należąca do Heron Systems. 20 sierpnia, jej algorytm zmierzył się w doświadczonym pilotem F-16 w symulowanej walce powietrznej.

Podczas tego starcia, w którym można było używać jedynie pokładowego karabinu maszynowego, sztuczna inteligencja bardzo sprawnie wykonywała wszystkie manewry i wyróżniała się niezwykłą celnością. AI firmy Heron Systems zdecydowanie górowała nad doświadczonym pilotem i pokonała go w wirtualnym pojedynku, choć powstała zaledwie 11 miesięcy temu.

 

Program ACE powstał z myślą o opracowaniu mechanizmu, który pozwoli pilotowi na łatwe zarządzanie zespołami dronów powiązanych z jego myśliwcem. Autonomiczne bezzałogowce mogłyby w ten sposób wspierać misję pilotów i chronić ich przed wrogiem. Nie można jednak wykluczyć, że w dalekiej przyszłości to właśnie algorytmy przejmą stery samolotów. Szkolenie sztucznej inteligencji jest bowiem znacznie tańsze i mniej czasochłonne, a ewentualna porażka podczas walki nie wiąże się z utratą zdobytego doświadczenia. Ponadto, AI ma znacznie łatwiejszy dostęp do wszystkich niezbędnych danych, znacznie szybciej przetwarza informacje i podejmuje decyzje.

 

Przypominamy, że w lipcu 2021 roku, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zorganizują historyczny pojedynek w powietrzu między pilotem, a robotem sterowanym przez sztuczną inteligencję. Jeśli algorytm pokona człowieka, z pewnością zostanie wcielony do armii i przyspieszy autonomizację amerykańskich sił zbrojnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj