Skan EEG pozwoli przewidzieć sny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Uczeni z Instytutu Snu i Świadomości (WISC) na Uniwersytecie w Wisconsin-Madison dokonali przełomu. Z pomocą elektroencefalografu (EEG) udało się zidentyfikować regiony mózgu zaangażowane w marzenia senne oraz przewidzieć czy dana osoba śni. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom naukowcy są na dobrej drodze do przewidywania treści snu.

 

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez neurobiologów dają nam wgląd w to co dzieje się w ludzkim mózgu podczas snu. Przeprowadzono w sumie 3 eksperymenty - łącznie 46 ochotników zostało zaproszonych do laboratorium w WISC. Aktywność mózgu uczestników badań była monitorowana przy pomocy elektroencefalografu (EEG), składającego się z 256 elektrod. Naukowcy wybudzali ich i dopytywali czy mieli jakieś sny. Dokonano łącznie ponad tysiąc wybudzeń.

 

Pierwszy eksperyment wykazał, że osoby badane miały marzenia senne nawet gdy ich sny nie weszły w fazę REM. Pojawianie się snów, jak ustalono, było uzależnione od podwyższonej aktywności elektrycznej o wysokiej częstotliwości w tylnej części kory mózgowej. Zatem marzenia senne, lub ich brak, mogą pojawiać się zarówno w fazie REM (Rapid Eye Movement) jak i NREM (Non-Rapid Eye Movement).

 

Podczas drugiego doświadczenia, ochotnicy mieli za zadanie opisać swoje sny. Chodziło konkretnie o to czy widzieli twarze, słyszeli głosy, przemieszczali się itp. W ten sposób naukowcy, w zależności od kategorii snu, odnotowali wzrost aktywności w konkretnych regionach mózgu. Przykładowo gdy ochotnicy widzieli twarze, nastąpiło pobudzenie regionu w mózgu, który odpowiada za rozpoznawanie twarzy. Z kolei gdy we śnie pojawiały się jakieś głosy, uczeni zaobserwowali wzrost aktywności w regionie odpowiedzialnym za przetwarzanie i rozumienie ludzkiej mowy.

 

W trakcie trzeciego i ostatniego etapu badania, neurobiolodzy korzystając ze zdobytej wiedzy i na podstawie odczytu EEG próbowali przewidzieć czy ochotnicy mieli w ogóle jakieś sny. Wyniki są imponujące - z dokładnością aż 87% udało się rozróżnić czy dana osoba śniła, czy nie śniła.

 

Naukowcy odkryli, że podczas snu konkretne regiony w ludzkim mózgu uaktywniają się podobnie jak w ciągu dnia. Wyniki badań mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie na sam mózg oraz jego funkcjonowanie podczas snu. Jest to bardzo ważny krok w kierunku zrozumienia czym właściwie są sny i skąd bierze się świadomość.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj