Nowy hybrydowy materiał zapoczątkuje powstanie zmiennokształtnych dronów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi sposób prowadzenia wojen. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu przeciętny mieszkaniec tej planety nawet nie pomyślałby, że w przyszłości nad naszymi głowami będą latać bezzałogowe samoloty i latające samochody, nastąpi tak powszechna automatyzacja przemysłu a zamiast uzbrojonych po zęby i dobrze wyszkolonych żołnierzy zobaczymy roboty. Jedno z najpotężniejszych państw świata chce, aby te roboty stały się zmiennokształtne a tamtejsi specjaliści zaprezentowali już pierwsze efekty ich prac.

 

Inżynierowie z Cornell University w Nowym Jorku, w ramach projektu sfinansowanego przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, stworzyli i zademonstrowali nowy materiał, którego struktura przypomina hybrydę metalu i gąbczastej piany. Składa się on częściowo z silikonu, a częściowo z metalu, którego temperatura topnienia wynosi 62 stopnie Celsjusza.

Źródło: Rob Shepherd

W niższych temperaturach wynalazek jest oczywiście bardzo twardy, ale po jego podgrzaniu może przyjąć zupełnie inny, dowolny kształt. Co ważne, proces schładzania, podgrzewania i zniekształcania nie powoduje utraty jego wytrzymałości, jednak uczeni nie sprawdzali po jakim czasie traci on swoją użyteczność. Można go dowolnie wyginać, ale także np. połączyć z innym kawałkiem takiego hybrydowego tworzywa, podgrzewając je i łącząc je ze sobą, lub po prostu naprawić istniejący, uszkodzony materiał.

 

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zainteresowane są tworzeniem nowych, zmiennokształtnych dronów, które mogłyby przykładowo skrócić swoje skrzydła w trakcie lotu  i zanurkować do wody, gdyby zaszła taka konieczość. Jest to jednak tylko jedna z wielu możliwości, których nie sposób wymienić. Naukowcy będą ulepszać swój wynalazek i rozpoczną również prace nad miękkimi, zmiennokształtnymi robotami. Technologia ta będzie mieć ogromne zastosowanie nie tylko w wojsku, ale także w przemyśle lotniczym, kosmicznym oraz w medycynie.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/54346-metal-foam-hybrid-material.html

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj