Największy na świecie bezzałogowy robot ACTUV gotowy do testów morskich

Kategorie: 

Źródło: DARPA

Agencja DARPA powiadomiła o nadchodzących testach na morzu z udziałem autonomicznego okrętu ACTUV. Ten zrobotyzowany trimaran zostanie zwodowany w stoczni w stanie Oregon już w kwietniu.

 

ACTUV jest bezzałogowym okrętem, ważącym 140 ton i mierzącym 40 metrów. Posiada wiele istotnych zalet - dzienny koszt pracy tej maszyny będzie wynosił maksymalnie 20 tysięcy dolarów. Jest to niewielka suma, biorąc pod uwagę koszty utrzymania załogowego niszczyciela, które z kolei wynoszą aż 700 tysięcy dolarów na dzień. Ponadto, dron tego typu posiada znacznie większą ładowność i wytrzymałość.

 

Głównym, a być może nawet jedynym zadaniem robota ACTUV, będzie wyszukiwanie i śledzenie wrogich okrętów podwodnych. Bezzałogowiec ten będzie mógł pracować samodzielnie nawet przez kilkanaście tygodni. Oficjalnie DARPA nie ma zamiaru wyposażać go w autonomiczne systemy broni śmiercionośnej, dlatego gdy dron wykryje wrogą jednostkę, powiadomi inne siły morskie o dokładnej lokalizacji intruza które ewentualnie będą mogły go wyeliminować.

Źródło: DARPA

Gdy bezzałogowiec ACTUV zostanie zwodowany, co odbędzie się za dwa miesiące, natychmiast przejdzie do testów morskich które potrwają 18 miesięcy. W tym czasie specjaliści będą analizować między innymi jego zdolność do namierzania i śledzenia wrogich okrętów podwodnych. Nowa konstukcja jest częścią amerykańskiej strategii, która ma pozwolić USA utrzymać przewagę militarną nad Chinami i Rosją.

 

 

Źródło: http://thediplomat.com/2016/02/worlds-largest-anti-submarine-robot-ship-ready-for-sea-trials-in-april/

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj