Marynarka wojenna USA otrzymała największy na świecie autonomiczny okręt ACTUV

Image

Źródło: DARPA

Testy nowoczesnego zrobotyzowanego okrętu ACTUV dobiegły końca. Bezzałogowy trimaran został właśnie przekazany w ręce US Navy. Jest to oficjalnie największy na świecie bezzałogowy okręt.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel) przechodził przez liczne testy na morzu. Prace nad projektem trwały od 2010 roku. Maszyna posiada 40 metrów długości, waży 140 ton i osiąga prędkość maksymalną 27 węzłów, tj. 50 km/h.

Image

Źródło: DARPA

Główną zaletą autonomicznego okrętu jest możliwość pokonywania bardzo długich dystansów i pozostawania na morzu przez wiele tygodni. ACTUV nie potrzebuje załogi, a koszty jego utrzymania są wyjątkowo niskie - jest to kwestia do 20 tysięcy dolarów za dzień pracy. To naprawdę mało w porównaniu do dzisiejszych niszczycieli, które pochłaniają setki tysięcy dolarów dziennie.

 

Bezzałogowy trimaran będzie przede wszystkim przeszukiwać wody pod kątem obecności wrogich okrętów podwodnych. Autonomiczna maszyna może również wykonywać operacje zwiadowcze i wiele innych zadań, podczas których życie marynarzy mogłoby zostać narażone. Marynarka wojenna USA twierdzi, że ACTUV nie będzie posiadał uzbrojenia, lecz w przyszłości oczywiście wszystko jest możliwe. Bezzałogowy okręt już w tym roku będzie wykonywał pierwsze zadania i prawdopodobnie zapoczątkuje on proces robotyzacji amerykańskich okrętów wojennych.

 

Ocena: