Głęboka stymulacja mózgu poprawia pamięć. Metoda może okazać się przydatna w walce z Alzheimerem

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0

Naukowcy postanowili wypróbować głęboką stymulację mózgu na pacjentach z epilepsją, aby sprawdzić, czy łagodne impulsy elektryczne pozwolą poprawić ich pamięć. Badania wykazały, że stymulacja prądem elektrycznym konkretnych regionów w ludzkim mózgu daje zauważalne korzyści.

 

Zespół badawczy, którym przewodzili naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii zaprosili do eksperymentów 25 pacjentów cierpiących na epilepsję. Uczestnicy badania mieli zapamiętać 12 słów, które pojawiały się na ekranie przez 1,6 sekundy. Następnie wykonywali serię zadań arytmetycznych - naukowcy chcieli w ten sposób odwrócić ich uwagę, aby następnie sprawdzić ile słów pacjenci zdołają sobie przypomnieć.

 

W pierwszej kolejności, uczestnicy odpowiadali bez głębokiej stymulacji mózgu. Następnie badacze stymulowali ich boczny płat skroniowy, który odpowiedzialny jest między innymi za pamięć, z pomocą prądu elektrycznego o natężeniu 3,5 miliampera. Wykazano, że technika ta pozwoliła zwiększyć prawdopodobieństwo przypomnienia słów o 15%.

 

Jest to jedno z pierwszych badań, które analizuje wpływ prądu elektrycznego na pamięć. Autorzy badania zwracają uwagę, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy stymulacja elektryczna mózgu przynosi korzyści. Należy mieć na uwadze, że rażenie mózgu prądem daje bardzo różne efekty - mogą one być korzystne, lub nawet szkodliwe dla zdrowia. Zależy to przede wszystkim od natężenia prądu oraz regionu mózgu poddawanego takiej stymulacji. Jednak wstępnie można założyć, że stymulacja elektryczna regionu odpowiedzialnego za pamięć - bocznego płatu skroniowego - faktycznie daje zauważalne korzyści. Wyniki badań pojawiły się w czasopiśmie Nature Communications.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj