US Navy otrzyma prototyp bezzałogowca pionowego startu i lądowania

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Stany Zjednoczone realizują projekt samolotu sprzed 60 lat, lecz w nowej odsłonie. Chodzi o bezzałogową maszynę latającą pionowego startu i lądowania o dużym udźwigu. Dron będzie mógł startować i lądować dosłownie w każdym miejscu, więc pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca.

 

Projekt Tern przypomina koncepcję maszyny z lat 50. XX wieku. Opracował ją koncern Lockheed Corporation (dziś Lockheed Martin) i powstał tylko jeden taki egzemplarz. Jego ogon był zbudowany z czterech lotek w układzie X. Samolot wykonał w sumie 28 lotów demonstrujących przejście z lotu poziomego na pionowy, jednak w 1955 roku postanowiono anulować dalsze prace. Lockheed XFV, jedyna taka konstrukcja, znajduje się obecnie w muzeum lotnictwa na Florydzie.

Źródło: WatchmanDS/CC BY-SA 3.0

Agencja DARPA przywróciła projekt do życia. W styczniu koncern zbrojeniowy Northrop Grumman podpisze kontrakt na budowę i przetestowanie bezzałogowej maszyny tego typu. Samolot będzie mógł unieść 272 kilogramy ładunku na wysokość do 1670 metrów. Dron musi być w stanie wylądować na statku przy wzburzonym morzu.

Źródło: USAF

Najważniejsza w tym wszystkim jest właśnie umiejętność pionowego startowania i lądowania. Te bezzałogowe maszyny będzie można umieścić np. na niszczycielu rakietowym lub nawet na jeszcze mniejszych okrętach i z powodzeniem będą mogły wykonywać operacje wojskowe.

 

 

Źródło: https://www.flightglobal.com/news/articles/flying-wing-tailsitter-emerges-as-last-proposal-for-420005/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj