Rosja zaprezentowała prototyp egzoszkieletu bojowego

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Kilka dni temu w Moskiewskim Instytucie Nauki i Technologii ujawniono prototypowy kostium bojowy, który w przyszłości zostanie dostarczony rosyjskiej armii. Zaawansowany egzoszkielet ma przede wszystkim zwiększyć ochronę, wydajność oraz wytrzymałość żołnierzy.

 

Prace nad nową technologią prowadzone są przez Centralny Naukowo-Badawczy Instytut Budowy Maszyn (TsNIIMasz), głównego rosyjskiego projektanta broni oraz dostawcę sprzętu wojskowego. Szczegóły dotyczące tego wynalazku nie są znane. Wiadomo jednak, że egzoszkielet pozwoli użytkownikowi przenosić sprzęt o większej masie bez większego wysiłku, zwiększy jego ogólną sprawność i siłę. Kostium bojowy zawiera hełm, który chroni całą głowę użytkownika oraz zaawansowaną zbroję.

Obecnie jest to prototyp, który z biegiem lat ulegnie modyfikacjom. Ostateczna wersja prawdopodobnie będzie zawierać wbudowany komputer pokładowy, urządzenia komunikacyjne a być może też wyświetlacz HUD. Koncepcja egzoszkieletu będzie rozwijana przez następne kilka lat.

Nad podobnym wynalazkiem pracują amerykańskie instytucje i uczelnie. W 2013 roku Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM) zleciło prace nad kombinezonem bojowym o nazwie Talos, który będzie posiadał pancerz z cieczy nienewtonowskiej - substancji, która w momencie uderzenia natychmiast zamienia się w ciało stałe. Różnica między amerykańską a rosyjską wersją egzoszkieletu, oprócz tych widocznych gołym okiem jest taka, że siły specjalne USA otrzymają nową technologię już w 2018 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj