US Army posiada nową broń elektromagnetyczną

Kategorie: 

Źródło: Internet
Amerykańskie siły powietrzne powiadomiły niedawno o stworzeniu broni, która niszczy elektronikę wroga. Technologia ta może być stosowana przy użyciu precyzyjnych pocisków klasy "powietrze-ziemia" typu JASSM.

 

Nowa broń została opracowana w ramach programu wojskowego CHAMP (Counter-electronics High-powered microwave Advanced Missile Project). Pocisk JASSM, który został opracowany przez firmę Lockheed Martin, jest idealną platformą dla technologii CHAMP, ponieważ może być wystrzeliwany zarówno z bombowców jak i myśliwców.

 

Zdolność porażania układów elektronicznych przeciwnika za pomocą impulsu elektromagnetycznego EMP daje poważną przewagę taktyczną nad wrogiem. Pociski JASSM, które będą wyposażane w broń elektromagnetyczną, będą strzelały impulsami mikrofalowymi, które spowodują spięcia w układach scalonych i podzespołach elektronicznych wszystkich urządzeń podłączonych do sieci energetycznej.

Szef programu CHAMP, Keith Coleman powiedział, że technologia EMP wyznaczy nową erę w walce. Według niego, w niedalekiej przyszłości technologia ta będzie w stanie spowodować, że cała elektronika na polu walki będzie bezużyteczna. W ten sposób można unieruchomić samoloty, samochody i systemy wsparcia.

 

Wrzucenie kilku takich bomb przed zaangażowaniem militarnym może spowodować, że żołnierze będą mieli łatwiejsze zadanie. Jednak eksperci obawiają się, że amerykański projekt może pobudzić wyścig zbrojeń, który zmusi wiele krajów do skupienia się na tworzeniu własnej broni elektromagnetycznej. Może się to okazać problematyczne dla krajów zachodnich, które charakteryzują się wysokim stopniem uzależnienia od elektroniki. Czyni je to automatycznie bardziej podatnymi na ewentualny atak elektromagnetyczny w przyszłości.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj