Naukowcy odkryli gatunek nietoperza, który zaczął się żywić ludzką krwią

Kategorie: 

Diphylla ecaudata - źródło: Gerry Carter/CC BY-SA 4.0

W północno-wschodniej części Brazylii istnieją trzy gatunki nietoperzy, które spożywają krew zwierząt. Jednak dzięki dogłębnym badaniom po raz pierwszy odkryto, że jeden z nich, z jakiegoś powodu, zaczął również pić krew ludzką.

 

Nietoperze-wampiry występują tylko w Ameryce Środkowej, Północnej i Południowej. Z poprzednich badań dowiedzieliśmy się, że zwierzęta te nie przechowują w swoich organizmach tłuszczów, przez co nie potrafią przetrwać kilku dni bez pożywienia.

 

Naukowcy chcieli więc sprawdzić w jaki sposób nietoperze zmieniają swoje "nawyki żywieniowe", gdy liczba ofiar w najbliższej okolicy staje się mniejsza. Zespół badawczy wybrał się do jaskini w brazylijskim Parku Narodowym Catimbau i pobrał łącznie 70 próbek odchodów nietoperzy z gatunku Diphylla ecaudata (zdjęcie na górze), po czym przebadano materiał genetyczny.

 

Tamtejsze nietoperze miały w swoim jadłospisie nie tylko krew kurczaków, ale także ludzi. Diphylla ecaudata to gatunek przystosowany do spożywania ptasiej krwi, która zawiera większą koncentrację wody i tłuszczu oraz mniej protein niż krew ssaków. Jednak ze względu na działalność ludzi w regionie, liczba ptaków spada, dlatego nietoperze muszą zadowolić się tym, co jest "pod ręką".

 

Jest to pierwszy dowód wskazujący na to, że nietoperze żywią się ludzką krwią, choć w tym przypadku można powiedzieć, iż zostały do tego zmuszone. Skoro nie mogły znaleźć swoich przysmaków, musiały wybrać pomiędzy aktualnie dostępnymi ofiarami. Z biegiem czasu nietoperze mogłyby się przystosować do spożywania krwi człowieka, a co za tym idzie, należałoby spodziewać się zagrożenia w postaci epidemii wścieklizny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj