Modyfikacja genetyczna jedwabników może pozwolić na masową produkcję pajęczego jedwabiu
Image
Naukowcy opracowali prostą metodę produkcji pajęczego jedwabiu. Dzięki modyfikacji DNA jedwabników, owady te zaczęły wytwarzać duże ilości biomateriału.
Pajęczy jedwab jest mocniejszy niż stal, ale zarazem bardzo elastyczny i wytrzymały. Posiada ogrom zastosowań w medycynie i technologii. Pajęczy jedwab jest pozyskiwany z pająków, ale wytwarzanie go w wielkich ilościach sprawia niemałe problemy.
Przełomu w tej kwestii dokonali naukowcy z szanghajskiego Instytutu Nauk Biologicznych. Badacze skorzystali z techniki edycji genów TALEN, aby wprowadzić do jedwabników geny Nephila clavipes – gatunku pająka z rodziny prządkowatych. Metoda ta sprawiła, że jedwabniki zaczęły wytwarzać duże ilości pajęczego jedwabiu.
Źródło: Charles J Sharp/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Zastosowanie inżynierii genetycznej okazało się tak skuteczne, że naukowcy wskazują na możliwość rozpoczęcia masowej produkcji tego biomateriału. Technika pozwoliła opracować stabilny i oszczędny finansowo system wytwarzania pajęczego jedwabiu. Co więcej, dzięki edycji genów, jedwabniki mogą wytwarzać również specjalnie zaprojektowany jedwab oraz inne białka, które będzie można wykorzystać do różnych celów.
- 1020 odsłon
Dodaj komentarz