Modyfikacja genetyczna jedwabników może pozwolić na masową produkcję pajęczego jedwabiu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy opracowali prostą metodę produkcji pajęczego jedwabiu. Dzięki modyfikacji DNA jedwabników, owady te zaczęły wytwarzać duże ilości biomateriału.

 

Pajęczy jedwab jest mocniejszy niż stal, ale zarazem bardzo elastyczny i wytrzymały. Posiada ogrom zastosowań w medycynie i technologii. Pajęczy jedwab jest pozyskiwany z pająków, ale wytwarzanie go w wielkich ilościach sprawia niemałe problemy.

 

Przełomu w tej kwestii dokonali naukowcy z szanghajskiego Instytutu Nauk Biologicznych. Badacze skorzystali z techniki edycji genów TALEN, aby wprowadzić do jedwabników geny Nephila clavipes – gatunku pająka z rodziny prządkowatych. Metoda ta sprawiła, że jedwabniki zaczęły wytwarzać duże ilości pajęczego jedwabiu.

Źródło: Charles J Sharp/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Zastosowanie inżynierii genetycznej okazało się tak skuteczne, że naukowcy wskazują na możliwość rozpoczęcia masowej produkcji tego biomateriału. Technika pozwoliła opracować stabilny i oszczędny finansowo system wytwarzania pajęczego jedwabiu. Co więcej, dzięki edycji genów, jedwabniki mogą wytwarzać również specjalnie zaprojektowany jedwab oraz inne białka, które będzie można wykorzystać do różnych celów.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj