Niezwykły plastik, który regeneruje się w sekundy

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Uczeni z Uniwersytetu Michigan stworzyli samonaprawiający się plastik. Materiał, nawet gdy zostanie przedziurawiony, regeneruje się w ciągu kilku sekund.

 

Jak wyjaśnia Timothy Scott, autor projektu, pomiędzy dwoma arkuszami polimerowymi umieszczono ciecz reaktywną. Gdy materiał zostaje przebity, tributyloboran reaguje z powietrzem, co powoduje twardnienie cieczy. W ten właśnie sposób otrzymano materiał który regeneruje się w bardzo krótkim czasie.

 

Wynalazek posiada wiele ciekawych zastosowań. Można go przykładowo użyć do ochrony statków kosmicznych, których ściany otrzymałyby zdolność samoregeneracji. Jednak materiał z pewnością nie nadaje się do kamizelek kuloodpornych, ponieważ nie ochroni on człowieka przed kulą a jedynie zregeneruje się po jego uszkodzeniu.

 

 

Źródło: https://www.newscientist.com/article/dn28109-terminator-style-skin-quickly-repairs-itself-after-a-gunshot/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Cepcepacepem

Jak nic nasi hojni w

Jak nic nasi hojni w rozdawnictwie polskojęzyczni rządzący o moccnych rodowodach wykorzystają go do wytworzenia Kapsuły w której zamkną aktywa Długu Publicznego i do produkcji obudów rozmaitych budżetów szpitalnych, resortowych, samorządowych i krajowych - każda dziura jaką swoją bezmyślnością i celowym rujnującym Polskę działaniem wywołają błyskawicznie zarośnie... Smile Smile Smile

Ps. Moja propozycja: wyprodukować odpowiedniej wielkości Kasetę z napisem "Budżet ustawy 447 just=330 000 000 000 dolarów" i natychmiast odpalić w jej kierunku żydowskiego "Hellfrajera" czy innego też żydowskiego "Rafaela"! Wypalona wybuchem dziura sama błyskawicznie zarośnie i w ten oto sposób zadośćuczynimy żydowskim pożądaniom naszych "piniędzy" o których Hebrajczyk Vincent Rostover powiedział że "tych piniędzy nie ma i nie będzie". Będą! - podlak potrafi... dać dudy każdej, również żydowskiej Mafii!
 

Portret użytkownika dan

za malo filmow ogladales, gdy

za malo filmow ogladales, gdy dochodzi do przebicia poszycia stacji przez mikro meteoryt, dochodzi do rozhermetyzowania. Nagly wyrzut powietrza moglby sie szybko zakonczyc gdyby w scianach znajdowal sie przedstawiony powyzej patent. 

Portret użytkownika r.abin

"regeneruje się w ciagu kilku

"regeneruje się w ciagu kilku sekund" Faktycznie (przy pewnej średnicy) kanał może się nie zasklepić, ale przed mikrometeorami - zabezpieczy. Powinni zrobić prowizoryczną symulację - takiej szybkoutwardzalnej cieczy reologicznej

Skomentuj