NASA stworzyła piąty stan skupienia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Agencja NASA przeprowadziła długo zapowiadany eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W specjalistycznym urządzeniu o nazwie Cold Atom Lab, naukowcy stworzyli piąty stan skupienia.

 

Cold Atom Lab to niewielkie urządzenie, które w zeszłym roku zostało dostarczone na stację ISS. W jego wnętrzu, z pomocą laserów, schłodzono atomy rubidu do ekstremalnie niskiej temperatury jednej miliardowej części stopnia powyżej zera absolutnego, tj. 100 pikokelwinów.

 

Zwykle badania tego typu wymagają dużej ilości sprzętu, który zajmuje całe pomieszczenie i wymaga niemal ciągłej obserwacji przez naukowców. Z kolei Cold Atom Lab, dla odmiany, jest bardzo małym urządzeniem, które może być obsługiwane zdalnie.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

W wyniku schłodzenia atomów rubidu na stacji ISS, uzyskano kondensat Bosego-Einsteina. Cząstki przeszły w zerowy stan pędu, dzięki czemu można było zaobserwować efekty kwantowe. Podobne eksperymenty przeprowadzano już w ziemskich laboratoriach, lecz obserwacje mogły być prowadzone jedynie przez ułamek sekundy ze względu na grawitację, dlatego tym razem zdecydowano się przeprowadzić badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W warunkach mikrograwitacji, naukowcy mogli przyglądać się efektom kwantowym od 5 do 10 sekund.

 

Powyższy eksperyment może pozwolić na opracowanie lepszych czujników lub zegarów atomowych i pomoże w pracach nad komputerami kwantowymi. Być może poszerzy również naszą wiedzę na temat ciemnej energii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"NASA stworzyła piąty stan

"NASA stworzyła piąty stan skupienia" - bardzo pokrętny tytuł do przedstawienia zjawiska które "..po raz pierwszy zaobserwowane w 1995 r. [Wikipedia] - to było już 23 lata temu (prawie ćwierć wieku)

Skomentuj