Polski naukowiec stworzył niezniszczalny materiał

Kategorie: 

Źródło: Dr. Florian Bittner, Institute of Plastics and Circular Economy IKK, Leibniz University Hannover/Fraunhofer Institute for Wood Research, Wilhelm-Klauditz-Institut WKI

Czerpiąc inspirację z natury, naukowcy stworzyli wyjątkowy materiał, którego nie można przeciąć. Proteus znajdzie wiele zastosowań nie tylko w armii, ale także w zabezpieczeniach antykradzieżowych.

 

Nowy lekki materiał powstał z inicjatywy naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Durham i niemieckiego Instytutu Fraunhofera, którym przewodził Stefan Szyniszewski, adiunkt mechaniki stosowanej na wydziale inżynierii w Durham. Zespół inspirował się wyjątkowo twardą i odporną na pękanie skorupą mięczaków aragonotowych oraz strukturą skórki grejpfruta. Tak powstał niezniszczalny, lekki materiał, który posiada zaledwie 15% gęstości stali.

Proteus został wykonany z ceramicznych kulek z tlenku glinu, które zamknięto w aluminiowej strukturze piankowej. Podczas testów, materiał okazał się odporny na przecinanie szlifierkami kątowymi, wiertarkami i wysokociśnieniowymi strumieniami wody. Co więcej, podczas próby cięcia, materiał zaczyna wibrować, powodując uszkodzenie tarczy tnącej lub wiertła. Jest to zatem pierwszy wyprodukowany materiał, którego nie da się przeciąć.

 

Rewolucyjny materiał można wykorzystać na przykład w siłach zbrojnych do zwiększenia bezpieczeństwa i zapewnienia ochrony zdrowia. Z pomocą Proteusa będzie można stworzyć między innymi lekkie zbroje dla żołnierzy, wyposażenie ochronne dla osób pracujących z narzędziami tnącymi, a także niezniszczalne blokady rowerowe.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj