Naukowcy opracowali ekologiczną metodę wytwarzania super wytrzymałej sztucznej pajęczej sieci

Kategorie: 

Źródło: University of Cambridge

Do produkcji sztucznej pajęczej nici zwykle używa się dużych ilości energii i toksycznych rozpuszczalników. Tymczasem zespół badawczy z University of Cambridge pokazał jak wykonać sieć w sposób ekologiczny, zapewniając jej wysoką wytrzymałość.

 

Sieć upleciona przez naukowców wykonana jest z hydrożelu, który w 98% składa się z wody. Pozostałe 2% to krzemionka i celuloza, zatem materiał nie posiada żadnych toksycznych związków. Manipulując interakcjami chemicznymi badacze wyciągali z hydrożelu pojedyncze włókna o specyficznej strukturze molekularnej. Każde włókno jest cieńsze od ludzkiego włosa, choć można wytworzyć grubsze.

Jak widać na powyższym wykresie, ekologiczna sztuczna pajęcza sieć (zaznaczona na czerwono) posiada wyższy współczynnik tłumienia drgań od większości materiałów, w tym bawełny (zaznaczona na zielono). Naukowcy z University of Cambridge wzorowali się oczywiście na naturze - pająki nie potrzebują toksycznych substancji do produkcji pajęczyny i mogą ją wytwarzać w umiarkowanych temperaturach.

 

Nowa metoda produkcji sztucznej pajęczej nici może mieć wiele pożytecznych zastosowań w przemyśle odzieżowym oraz w medycynie. Z pomocą tego materiału można stworzyć np. płótno żaglowe, lekkie tkaniny przeznaczone do spadochronów i wielkich balonów oraz ubranie wojskowe odporne na pociski typu szrapnel.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj