Powstała pierwsza laserowa ładowarka do smartfonów

Kategorie: 

Źródło: University of Washington

Inżynierowie z Uniwersytetu Waszyngtońskiego skonstruowali pierwszą na świecie laserową ładowarkę do smartfonów. Nietypowy wynalazek pozwala naładować telefon tak szybko, jak z pomocą typowego kabla USB.

 

Nowa technologia korzysta z lasera bliskiej podczerwieni, niewidocznego dla ludzkiego oka. Badacze umieścili z tyłu smartfona niewielkie ogniwo. Ze względów bezpieczeństwa dodano również metalową płytkę, która rozprasza nadmiar ciepła z lasera, a także mechanizm wyłączający. Laser, który ładuje baterię w telefonie jest otoczony czterema dodatkowymi wiązkami o małej mocy - jeśli na linii którejś z nich pojawi się człowiek (lub cokolwiek innego) to system natychmiast wyłączy się.

Źródło: University of Washington

Laser dostarcza 2 waty mocy na odległość do 4,3 metra, lecz zasięg można zwiększyć nawet do 12 metrów. Daje to ciekawą alternatywę dla typowych metod ładowania - nowa technologia naładuje telefon równie szybko i robi to na dużą odległość. Obecna wersja tego urządzenia wymaga, aby telefon był umieszczany w konkretnej lokalizacji, np. na stole i emitował dźwięki o wysokiej częstotliwości niesłyszalne dla ludzkiego ucha, które informują emiter o możliwości naładowania baterii. W chwili obecnej nie jest to gotowy produkt, lecz gdyby został poddany odpowiednim ulepszeniom to z całą pewnością zyskałby dużą popularność.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj