W Indiach opracowano najcieńszy materiał świata

Kategorie: 

Zdjęcie poglądowe - źródło: Pixabay.com

Po wynalezieniu grafenu, naukowcy na świecie zaczęli pracować nad nowymi dwuwymiarowymi materiałami, które posiadałyby równie interesujące właściwości. W Indiach dokonano przełomu na tym polu. W Instytucie Technologii Gandhinagar powstał najcieńszy materiał świata.

 

Zespół badawczy stworzył nanowarstwy, które są niewidoczne dla gołego oka. Nowy materiał posiada grubość jednego nanometra - jest 100 tysięcy razy cieńszy od kartki papieru. Dla porównania, ludzki włos posiada grubość około 80 tysięcy nanometrów, zaś w przypadku nici DNA jest to w przybliżeniu 2,5 nanometra.

 

Nowy materiał jest niezwykle cienki i lekki, ale posiada między innymi wysoką wytrzymałość mechaniczną, wysoką odporność na degradację chemiczną i termiczną oraz wysoką temperaturę topnienia. Posiada również właściwości nadprzewodzące i absorbuje neutrony. Wykonano go z dwuborku magnezu. Jego atomy ułożono w kształt plastra miodu. Zastosowano bardzo prostą technikę, która polega na rozpuszczaniu związku boru w wodzie i jego rekrystalizacji przez określoną ilość czasu.

 

Wynalazek posiada szereg zastosowań. Można go użyć w bateriach nowej generacji lub stworzyć z niego ultracienką powłokę absorbującą promieniowanie ultrafioletowe. Materiał ten może również magazynować energię. Naukowcy pracują już nad wykorzystaniem swojego pomysłu w praktyce.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj