Kobieta niespodziewanie odkryła, że urodziła się bez móżdżku

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Niektóre organy człowieka można już dziś zastąpić protezą. Jednak wciąż pozostaje jeden bardzo skomplikowany, wrażliwy i tajemniczy organ, którego zastąpić się po prostu nie da. Chodzi oczywiście o nasz mózg.

 

Nauka zna wiele dziwnych przypadków, w których mózg człowieka - nasz biologiczny komputer - został bardzo poważnie uszkodzony. Organ ten wydaje się być bardzo wrażliwy i delikatny ale jak jest w rzeczywistości? Wystarczy przypomnieć historię Phineasa Gage'a, którego mózg został przebity na wylot przez długi pręt.

 

Mogłoby się wydawać, że dla tego człowieka pozostało już jedynie oczekiwanie na śmierć. Jednak Gage oślepł jedynie na jedno oko i to tyle jeśli chodzi o jego problemy fizyczne. Przebity na wylot mózg nadal funkcjonował ale otoczenie mężczyzny zauważyło po kilku miesiącach poważne zmiany w jego osobowości.

 

Uczeni dziś twierdzą, że w przypadku uszkodzenia mózgu dochodzi do zmian neurologicznych a wiele zależy również od tego, jaka część mózgu zostanie uszkodzona. Oczywiście nie każdy wypadek można przeżyć, ale gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, to psychika danego człowieka ulega zmianie a mózg próbuje przystosować się do nowych warunków.

 

Co jednak zrobić i jak nauka ma rozumieć fenomen, gdy człowiek rodzi się, żyje, funkcjonuje i niespodziewanie odkrywa, że w jego mózgu czegoś brakuje? W Chinach odkryto właśnie taki przypadek - 24-letnia kobieta z prowincji Shandong udała się do szpitala ze względu na złe samopoczucie.

 

Lekarze wykonali rezonans magentyczny i to co odkryto wywołało ogromne zdziwienie - kobieta nie posiadała móżdżku. Należy dodać, że ta część mózgu występuje u wszystkich kręgowców i odpowiada za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała.

Foto: Feng Yu et al

 

Kobieta wyjaśniła w szpitalu, że przez całe swoje życie miała problemy z utrzymaniem równowagi, w wieku 6 lat jej mowa stała się wyraźna a dopiero mając 7 lat nauczyła się chodzić. Jej wizyta w szpitalu zupełnie przypadkowo pozwoliła ustalić dlaczego miała w swoim życiu takie problemy.

 

Przypadek ten pokazuje również, jak niesamowity jest nasz mózg - każdy region jest za coś odpowiedzialny a nawet gdy czegoś brakuje, organ potrafi się przystosować. Kobieta miała problemy z utrzymaniem równowagi ciała ale mimo to, potrafiła funkcjonować.

 

 

Na podstawie: The Verge

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj