Czy trening może zmienić nasze geny?

Kategorie: 

flickr.com

Czy wysiłek fizyczny może zmienić nasze DNA? Badania pokazują, że owszem! Wystarczy zaledwie godzina treningu dziennie, aby zmienić znacząco geny, które przyspieszają rozkład tłuszczów.

 

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak bardzo tryb życia ma wpływ na ekspresję poszczególnych genów i w tym – także na nasze zdrowie. Mamy też dobrą wiadomość dla tych, którzy do tej pory prowadzili siedzący tryb życia. Wystarczy, że wprowadzimy do naszego życia trochę ruchu, a już zmienia się ekspresja genów w naszych mięśniach szkieletowych. Wystarczy tylko godzina treningu dziennie, aby zwiększyć aktywność genów wspomagających rozkład tłuszczów.

 

Szweccy naukowcy przeprowadzili badania, które dały bardzo ciekawe wyniki. Wykazali, że w DNA osób, które dopiero co skończyły trening jest znacznie mniej grup metylowych niż przed ćwiczeniami. Metylacja DNA ma zazwyczaj na celu zmniejszenie ekspresji danego genu. Grupy metylowe przyłączają się w miejscach, w których przyczepiają się tzw. czynniki transkrypcyjne, które aktywują dany gen. Mniej grup metylowych w obrębie genów odpowiedzialnych za metabolizm tłuszczów sprawia, że geny te stają się bardziej aktywne, a co za tym idzie – wzrasta ilość kodowanych przez nie enzymów rozkładających zbędny i niechciany przez nas tłuszcz.

 

Aby potwierdzić tą tezę, naukowcy wykonali biopsję mięśnia udowego u ośmiu mężczyzn, zarówno przed jak i po godzinnym wysiłku. Poza tym treningiem prowadzili oni siedzący tryb życia. Wyniki pokazały, że kilka genów kodujących białka rozkładające tłuszcze – straciło wcześniej występujące grupy metylowe. Zespół naukowców twierdzi, że za zmiany te może odpowiadać uwalnianie jonów wapnia przez siateczkę sarkoplazmatyczną komórek mięśniowych. Fakt, że ćwiczenia wywołują różne zmiany w metabolizmie znany jest nie od dziś. Teraz jednak wiadomo, że zmiany te zapoczątkowane są przez demetylację.

 

Może więc jest to dobry powód, żeby ruszyć się sprzed telewizora na godzinkę dziennie? W końcu chodzi tutaj o nasze zdrowie. Regularne treningi mogą przynieść bardzo pozytywne efekty na nasz metabolizm. Nie tylko możemy przyspieszyć rozkład tłuszczów, ale także zadbać o naszą kondycje i zapewnić sobie długie życie.

 

http://gpkoncept.pl/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj