Naukowcy odkryli, że możemy komunikować się z ludźmi, którzy śpią

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy odkryli nowe zjawisko, polegające na tym, że ludzie doświadczający głębokiego snu i świadomych snów potrafią między innymi odpowiadać na proste pytania „tak lub nie”, a nawet rozwiązywać podstawowe problemy matematyczne. Tzw. interaktywne sny pozwolą nam lepiej zrozumieć pracę mózgu podczas snu oraz określić, jak wyćwiczyć umiejętność zapadania w świadomy sen.

 

Odkrycia dokonali naukowcy z amerykańskiego Northwestern University, którzy przeprowadzili eksperymenty z 36 ochotnikami w czterech różnych laboratoriach. Jeden z uczestników cierpiał na narkolepsję i często doświadczał świadomych snów, podczas gdy pozostałe osoby miały różne doświadczenia związane ze świadomym śnieniem.

 

Naukowcy monitorowali najgłębszą fazę snu uczestników z pomocą elektroencefalogramu (EEG) i wchodzili z nimi w interakcje korzystając z dźwięków, migających świateł i dotyku. Ochotnicy w trakcie snu zostali poproszeni o udzielanie odpowiedzi na proste pytania matematyczne, policzenie błysków światła lub dotyku oraz odpowiadanie na pytania „tak lub nie”.

Eksperymenty były przeprowadzone metodą ślepej próby. Naukowcy jeszcze przed rozpoczęciem badania uzgodnili z uczestnikami, aby odpowiedzi były udzielane poprzez ruchy oczu lub mięśni twarzy. Odpowiedzi udzielane przez uczestników w trakcie snu były analizowane przez kilka osób.

 

Podczas 57 sesji, co najmniej jedną poprawną odpowiedź stwierdzono w 47% sesji, w których uczestnik potwierdził wejście w stan świadomego snu. Co istotne, podczas czterech niezależnie przeprowadzonych eksperymentów naukowcy próbowali komunikować się z uczestnikami na różne sposoby, a mimo to osiągnęli podobne rezultaty.

 

Przeprowadzone eksperymenty z pewnością okażą się pomocne podczas przyszłych badań nad snem i pamięcią. Niewykluczone, że mogą również okazać się przydatne w leczeniu zaburzeń snu. My natomiast ponownie przekonujemy się o niezwykłości ludzkiego mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj