Phineas Gage - człowiek, który przeżył uszkodzenie mózgu

Kategorie: 

Phineas Gage - źródło: pl.wikipedia.org
Naukowcy wciąż nie wiedzą jak to jest możliwe, że mimo nawet poważnego uszkodzenia tak ważnego organu jakim jest mózg, człowiek jest w stanie przeżyć a nawet normalnie funkcjonować. Nauka badan ten fenomen ale nie ma na to jednoznacznej, konkretnej odpowiedzi.

 

W chińskiej prowincji Sichuan, Xiao Yunzhi przechodził obok wysokiego bloku. W pewnym momencie z mieszkania na 8 piętrze wypadł nóż kuchenny, który wbił się prosto w głowę mężczyzny. Mimo tego, Chińczyk wyszedł z sytuacji bez szwanku.

 

Wydarzenie miało miejsce na początku tego miesiąca. Yunzhi przechodził obok bloku, gdzie doszło do całego wydarzenia, ale właściwie to niczego nie był świadomy. Dopiero lokalny sprzedawca papierosów zauważył problem i wskazał na nóż, który tkwił w głowie Chińczyka. Wtedy Yunzhi zaczął odczuwać ból i był przerażony a w międzyczasie ktoś zadzwonił po ambulans.

 

Nóż kuchenny wbił się w lewą stronę głowy ale na szczęście nie uszkodził ani czaszki, ani mózgu. Było to pewne szczęście w nieszczęściu, ponieważ wystarczyły dosłownie milimetry aby przypadek stał się o wiele poważniejszy i mogłoby dojść do uszkodzenia mózgu.

 

Sprawę opisał dziennik The Telegraph, przywołując również inne podobne przypadki. W zeszłym roku, w chińskiej prowincji Jilin, do szpitala przyszedł mężczyzna z nożem, który wystawał z boku jego głowy (zdjęcie). Usunięcie go zajęło lekarzom trzy godziny.

 

Dr. Richard Temes, dyrektor placówki neurologicznej w North Shore University Hospital w Manhasset powiedział, że człowiek jest w stanie przeżyć przypadek, gdy nóż wbija się w głowę, a nawet w mózg. Nie oznacza to jednak, że wychodzi się z takich sytuacji zupełnie bez szwanku.

 

"Nawet w sytuacjach, w których można odnieść druzgocące obrażenia i przeżyć, to zachodzą zmiany neurologiczne. To nie musi być zanik zdolności motorycznych i funkcjonalnych, ale może to być zanik osobowości, pamięci" - powiedział dr. Temes dla Live Science.

 

Specjalista wskazuje na historyczny przypadek Phineasa Gage'a, kierownika budowy kolei który przygotowywał ładunki wybuchowe. W trakcie jego pracy popełnił błąd a gdy doszło do eksplozji, długi pręt, niczym pocisk z broni palnej, trafił Gage'a w twarz pod lewą kością policzkową i przebił na wylot jego czaszkę.

Źródło: American Journal of the Medical Sciences

Wypadek ten spowodował, że mężczyzna oślepł na jedno oko. Poza tym nie zaobserwowano u niego poważniejszych uszkodzeń fizycznych ale po kilku miesiącach jego osobowość miała się zmienić. Zaczął mieć problemy z rozpoznawaniem twarzy i ogólnie zachowywał się jak inny człowiek.

 

Znane są różne przypadki, w których doszło do uszkodzenia mózgu. Jak twierdzi dr. Temes, zmiany neurologiczne mogą być różne - w przypadku Gage'a, pręt uszkodził płat czołowy, odpowiedzialny za pamięć, myślenie, planowanie, podejmowanie decyzji, ocenianie itp. Człowiek nie zawsze może przeżyć takie wypadki, ale jeśli tak się zdarzy, to uszkodzona może zostać głównie psychika danej osoby.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj