Naukowcy odkryli 97 zupełnie nowych regionów w mózgu człowieka

Kategorie: 

Źródło: Flickr/A Health Blog/CC BY-SA 2.0
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego oraz specjalny algorytm pozwolił międzynarodowemu zespołowi badawczemu stworzyć niezwykle dokładną mapę ludzkiego mózgu oraz odkryć regiony, których dotychczas nie znaliśmy. Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma Nature.

 

Naukowcy skorzystali ze skanów mózgów 1200 młodych ludzi. Przeanalizowano również skany 210 osób zawierające pomiary kory mózgowej - jest to najbardziej zewnętrzna struktura mózgu człowieka odpowiedzialna między innymi za pamięć, myśli, zmysły, funkcje językowe i czynności ruchowe. Ich mózgi były badane zarówno podczas odpoczynku jak i w trakcie wykonywania konkretnych czynności psychicznych, które pozwoliły zmierzyć aktywność tego organu oraz sprawdzić reakcję poszczególnych regionów.

 

Następnie wykorzystano specjalny algorytm, system posiadający umiejętność uczenia się, który powstał dzięki naukowcom z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Oprogramowanie pozwoliło zidentyfikować odrębne obszary mózgu i znaleźć wspólne koordynaty korowe.

 

Porównując ze sobą dwa zestawy skanów udało się wykryć łącznie 180 regionów w obu półkulach mózgu, z czego 97 obszarów jest zupełnie nowych a reszta była już znana nauce. Niektóre z nich można było dość łatwo rozszyfrować, np. nowo odkryty region o nazwie 55b stał się aktywny gdy uczestnicy badania słuchali opowieści i jest on najwyraźniej powiązany z funkcjami językowymi. Jednak wiele pozostałych obszarów ma związek z co najmniej dwoma funkcjami umysłowymi. Minie więc sporo czasu zanim naukowcy w pełni zrozumieją nową mapę mózgu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj