Badacze zidentyfikowali u człowieka gen wielkiego mózgu

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0
Człowiek wyróżnia się od innych zwierząt tym, że posiada duży mózg - jest on aż 3 razy większy od mózgu szympansa, choć geny tych zwierząt mają wiele wspólnego z naszymi. Naukowcy właśnie odkryli co powoduje, że mózg człowieka rośnie do takich rozmiarów.

 

Całkiem niedawno amerykańscy naukowcy z Duke University wyodrębnili z genomu ludzkiego geny regulujące. Jeden z nich, HARE5 który odpowiada za rozwój naszego mózgu, wszczepiono embrionowi myszy. Spowodowało to, że mózg zmodyfikowanej genetycznie myszy stał się większy o 12% od pozostałych gryzoni.

Źródło: Duke University

Jednak kolejnego, znaczącego odkrycia dokonali teraz naukowcy z Max Planck Institute. Udało im się zidentyfikować unikalny ludzki gen, który powoduje wzrost konkretnego regionu w naszym mózgu - w korze nowej. Jest ona odpowiedzialna między innymi za nasze rozumowanie i percepcję zmysłową.

 

Badania na myszach wykazały, że odkryty gen ARHGAP11B ma bardzo wielkie znaczenie dla rozwoju mózgu. Gdy wszczepiono go embrionowi myszy, niektóre regiony mózgu stały się większe a powierzchnia tego organu zaczynała przypominać mózg człowieka. Czy to właśnie te geny powodują, że człowiek jest tak wyjątkowy?

 

 

Źródło: http://www.iflscience.com/brain/scientists-identify-brain-expanding-gene-humans

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika yamata

Oby tylko nie prowadzili

Oby tylko nie prowadzili eksperymentów na żółwiach, do kompletu. Bo czekają nas przygody TMNT w realu, jeśli tylko zwieją z laboratorium...
A tego ataku intelektu ludzkość by nie przeżyła, a pizza na pewno... Sam pierwszy skoczę z mostu... Wink
Tak na poważnie, to eliminuje jeden z problemów medycznych zarzucanych kiedyś koncepcji "wspomagania" wymyślonej przez amerykańskiego naukowca i pisarza SF, Davida Brina. Chodzi w niej o pomoc w rozwoju umysłowym innych inteligentnych gatunków jak szympansy i delfiny. Jednym z koronnych argumentów przeciw tej koncepcji, jak i choćby "Planecie Małp" Pieere'a Boulle'a, był problem upchnięcia mózgu wielkości ludzkiego w czaszce małpy. Teraz to sie zmienia...
P.S. Jakoś delfinów nikt się nie czepiał, zresztą może są inteligentniejsze od nas, tyle że pacyfiści, na swoje nieszczęście... Wink Z drugiej strony żyją na świecie ludzie ze straszliwie skompresowanym mózgiem, który powinien czynić z nich debili, albo dotkniętych wodogłowiem. Tymczasem mają się świetnie... Więc jak to w końcu ma być?

Skomentuj