Naukowcy za kilka lat mogą przeprowadzić pierwszy przeszczep głowy

Image

Kadr z filmu Total Recall - źródło: Universal Pictures
Przeszczepu ręki lub nogi z pewnością nie można porównywać do przeszczepu głowy. Zresztą, czy jest to w ogóle wykonalne? Neurochirurg Sergio Canavero uważa że medycyna zaszła już tak dalego, że za kilka lat wszystkie problemy związane z takim zabiegiem zostaną rozwiązane.

 

Jak czytamy na portalu Tylko Medycyna, pierwszy przeszczep głowy został dokonany w latach 50-tych zeszłego wieku i dokonał go Vladimir Demikhov. Należy jednak tu zaznaczyć, że zabieg ten nie dotyczył człowieka - zarówno głowę jak i kończyny szczeniaka przeszczepiono do ciała innego psa. Udało mu się również "stworzyć" dwugłowego psa, jednak wszystkie te stworzenia niemal natychmiast zmarły.

 

W 1970 roku, Robert White poszedł w ślady Demikhova i dokonał udanego przeszczepu głowy u małpy. Zwierzę przeżyło, jednak lekarz nie połączył rdzenia kręgowego dawcy i biorcy. Z tego powodu, małpa była nie tylko sparaliżowana, ale również nie potrafiła oddychać bez wspomagania.

 

Minęło wiele lat od tamtych eksperymentów, aż neurochirurg Sergio Canavero oświadczył, że dzięki dzisiejszej medycynie już za kilka lat możemy dokonać pierwszego udanego przeszczepu, jednak nie u zwierząt, a u ludzi. Uważa on, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z głównymi problemami, dotyczącymi takiego zabiegu.

 

Obecnie Canavero pracuje nad zebraniem zespołu, aby zbadać rzeczywiste możliwości opisanej przez siebie procedury i planuje rozpocząć prace pod koniec tego roku. Pomysł sam w sobie wydaje się kontrowersyjny i dość dziwny, wielu lekarzy nawet nie chce komentować kwestii przeszczepiania głowy.

 

Na myśl przychodzi wiele pytań, na które dziś nie znamy odpowiedzi. Czy taki zabieg jest możliwy? Jeśli przeszczep zakończy się sukcesem, czy człowiek po takiej operacji będzie mógł normalnie funkcjonować w naszej rzeczywistości? Co będzie, jeśli zabieg zakończy się tragedią a naukowcy stworzą potwora, niczym z powieści "Frankenstein"?

 

 

Na podstawie: http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/przeszczep-glowy-moze-stac-sie-rzeczywistoscia-juz-2017

Ocena:

Nie mogą sobie poradzić z chorobami jak np. cukrzyca. czy innymi chorobami cywilizacyjnymi, a porywają się na eksperymenty rodem z Frankensteina.

0
0