Badacze odkryli w rdzeniu kręgowym "drugi mózg"

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Poruszanie się po śliskiej powierzchni, np. po lodzie, jest dość trudne ale człowiek mimo wszystko potrafi utrzymać równowagę. Naukowcy odkryli właśnie "drugi mózg", który jak się okazuje pozwala nam zachować niezwykłą równowagę w takich sytuacjach.

 

Badania prowadzone na myszach wykazały, że w rdzeniu kręgowym znajduje się gromada neuronów, które funkcjonują niczym mózg. To właśnie dzięki nim, gdy poruszamy się po lodzie, potrafimy zachować równowagę. Neurony te automatycznie dostosowują nasze mięśnie do zaistniałej sytuacji.

 

Jeden z autorów badania profesor Martyn Goulding wyjaśnia, że gdy poruszamy się, nasze "czujniki dotyku" zlokalizowane w stopach wykrywają subtelne zmiany ciśnienia i ruchu a następnie wysyłają sygnały do mózgu przez rdzeń kręgowy. Dotychczas uczeni nie wiedzieli w jaki sposób sygnały te są przetwarzane.

 

Grupa zidentyfikowanych neuronów RORα, określanych również jako "drugi mózg", odpowiedzialna jest za utrzymanie równowagi - gdy jesteśmy na lodzie, nasze ciało uruchamia coś w rodzaju "autopilota". Lepsze zrozumienie tego systemu może przyczynić się do powstania specjalnych terapii dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Drapanie po głowie

Niestety, pewnie będzie

Niestety, pewnie będzie trzeba od nowa badać świadomość podczas tzw "śmierci klinicznej".
Miałem nadzieję, że część naszej świadomości istnieje na splątanych cząstkach w innych wymiarach, docierają do nich słabe bodźce zewnętrzne i dlatego dopiero w chwili wyłączenia dopływu informacji od tradycyjnych receptorów jesteśmy w stanie "zobaczyć" tamten świat.
Jakie mam dowody? Żadne, ale tłumaczy to, dlaczego "martwy" mózg może odbierać świat w którym się znajduje.
 
 

Portret użytkownika nowoczesny

To jednak przeneisienie

To jednak przeneisienie swojej swiadomosci do komputera nei jest takie proste. Może jeszcze powiedzą z czasem że mamy dużo mózdów, nawet miliardy. Ciekawe do jakiego mózgu wchodzi Szatan. Ludzie są dziwnie zbudowani, JUŻ NIGDY NEI UWIERZE W ISTNIENEI DUSZY, STWIERDZAM ISTNIENIE CZEGOŚ TAKIEGO JAK DUSZA JEST W 100% NIEMOZLIWE GDYZ W CZŁOWIEKU SĄ 2 MÓZGI!!!!!

Portret użytkownika Madok

Autor wyraźnie podkreśla że

Autor wyraźnie podkreśla że jest to grupa neuronów, nie cały organ. Nie ma żadnego wspomnienia co do tego że przechowuje jakieś informacje kształtujące osobowość, bądź wpływające na moralność człowieka... Ta grupa neuronów odpowiada tylko za utrzymanie równowagi przy np śliskim podłożu. Różnica między drugi mózg a "drugi mózg" jest spora. 

Skomentuj