Mózg człowieka jest opóźniony o 15 sekund, twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy odkryli, że ludzki mózg pokazuje nam obrazy z pewnym opóźnieniem. Zamiast analizować każdą informację wizualną, nasz mózg pokazuje uśredniony obraz tego, co widzieliśmy w ciągu ostatnich 15 sekund. W ten sposób tworzy iluzję stabilnego otoczenia.

 

Oczy są nieustannie bombardowane danymi wizualnymi o kształtach, kolorach i ruchu w naszym otoczeniu. Tych informacji jest tak dużo, że nasz mózg po prostu nie jest w stanie przetwarzać wszystkiego w czasie rzeczywistym. Zdaniem naukowców, gdyby mózg pokazywał nam wszystko w czasie rzeczywistym, świat byłby dla nas chaotyczny i mogłoby nam się wydawać, że mamy halucynacje.

 

Dlatego ludzki mózg próbuje radzić sobie z tym problemem, stosując pewne opóźnienie, aby zachować iluzję stabilnego otoczenia. Potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

 

W najnowszym eksperymencie wzięło udział kilkuset ochotników. Badacze poprosili ich, aby obejrzeli krótki filmik przedstawiający twarz szybko starzejącej się osoby. W ciągu 30 sekund ochotnicy musieli porównać twarz na początku tego nagrania z twarzą na końcu, a następnie oszacować różnicę wieku. Większość osób odpowiedziała, że twarz na końcu jest młodsza niż była w rzeczywistości. Podany przez nich wiek odpowiadał zmianie, która została pokazana 15 sekund wcześniej.

Zdaniem naukowców eksperyment ten potwierdza, że nasz mózg pokazuje nam uśredniony obraz tego, co widzieliśmy w ciągu ostatnich 15 sekund. To wyjaśniałoby, dlaczego nie dostrzegamy krótkotrwałych, subtelnych zmian. Badacze twierdzą, że mózg przetwarza informacje z przeszłości, ponieważ jest to wydajniejsze, szybsze i wymaga mniejszego nakładu pracy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj