Nowa metoda optogenetyczna pozwala zresetować zegar biologiczny

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Naukowcy dokonali kolejnego postępu w badaniach nad ludzkim zegarem biologicznym. Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Vanderbilt ogłosili nową, dosyć prostą metodę, dzięki której można zresetować nasz rytm okołodobowy.

 

Do badań wykorzystano genetycznie zmodyfikowaną mysz, której zegar biologiczny jest niemal taki sam jak u człowieka. Następnie naukowcy zmienili rytm okołodobowy gryzonia, stymulując neurony w mózgu, a dokładniej w tzw. jądrze nadskrzyżowaniowym. Jest to część mózgowia, która u ssaków odpowiada za behawioralne oraz fizjologiczne rytmy biologiczne. Zmiany w zegarze biologicznym dokonano za pomocą lasera i światłowodów.

 

Dzięki zastosowanej technice optogenetycznej można zarówno stymulować jak i tłumić aktywność neuronów w jądrze nadskrzyżowaniowym, resetując zegar biologiczny. Jeden z autorów badania Michael Tackenberg wyjaśnia, że na dzień dzisiejszy metoda nie może być jeszcze stosowana u ludzi ale naukowcy wciąż dokonują postępów w tym kierunku a prędzej czy później będzie można wykorzystać optogenetykę jako terapię.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj