Nasz mózg potrafi pomieścić 10 razy więcej informacji niż dotychczas uważano

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0

Mózg człowieka jest naprawdę niesamowity. Jak wskazują najnowsze badania, potrafi on przechowywać znacznie więcej informacji niż dotychczas sądzono. Badacze twierdzą, że najnowsze odkrycie to prawdziwa sensacja w świecie neuronauki.

 

Naukowcy z Instytutu Salka stworzyli rekonstrukcję obliczeniową fragmentu mózgu myszy i badali pojemność synaps, czyli połączeń między komórkami nerwowymi które przechowują wspomnienia. Zaobserwowano wtedy, że niektóre neurony przesyłały zduplikowane wiadomości do innych komórek. Co więcej, uczeni dotychczas kwalifikowali synapsy według trzech rozmiarów: małe, średnie i duże. Najnowsze badania wykazały jednak, że synapsy mogą mieć nawet 26 różnych rozmiarów.

 

Naukowcy nie są zgodni co do możliwości naszego mózgu. Niektóre szacunki wskazują, że nasz biologiczny komputer może pomieścić od jednego do nawet kilku tysięcy terabajtów informacji. Tymczasem uczeni z Instytutu Salka, kierując się własnymi badaniami uważają, że możemy mówić o jednym petabajcie, co jest wręcz niewiarygodne.

 

Odkrycie będzie mieć przede wszystkim wpływ na powstanie nowych, superwydajnych komputerów wykorzystujących uczenie maszynowe i sztuczne sieci neuronowe oraz ogólnie na sztuczną inteligencję i robotykę. Dzięki nowym badaniom dowiedzieliśmy się również jak potężnym organem jest nasz mózg. Oczywiście jeden petabajt nie jest oficjalną liczbą - szczegółowe badania pozwolą w przyszłości ustalić, czy badacze mają rację, czy też w dalszym ciągu nie doceniamy możliwości naszych mózgów.

 

 

Na podstawie: http://gizmodo.com/our-brains-can-store-10-times-more-information-than-we-1754255335

Źródło: http://elifesciences.org/content/4/e10778

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Faktycznie: Jedni uczeni

Faktycznie: Jedni uczeni piszą, że mózg może pomieścić 10x więcej informacji - a drudzy piszą książkę pt "Mózgobrednie", że to "są brednie". Wniosek (co do grantów) słuszny, a jak jest - nie wiadomo dalej, gdyż "gdy się bada nieznane - nie wiadomo co wyjdzie"(Murphy) Nawet nie wiemy (styk synapsów, to tylko hipoteza), gdzie jest ta pamięć (bo może być też w polu morficznym)

Portret użytkownika koks

Chwilunia... Wiedzieli, że

Chwilunia... Wiedzieli, że może pomieścić kilka tysięcy terabajtów (czyli kilka petabajtów). Teraz odkryli, że może pomieścić NAWET jeden petabajt! Masło maślane, ten kto to pisał ma chyba mózg o pojemności kilku kilobajtów...

Skomentuj