Mózg mężczyzn jest inaczej połączony niż u kobiet

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Nie od dziś wiadomo, że kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwani (USA) postanowili przeprowadzić stosowne badania aby poznać te różnice w połączeniach mózgowych.

 

Do badania zaproszono prawie tysiąc osób w wieku od 8 do 22 lat (428 młodych mężczyzn oraz 521 młodych kobiet) i zobrazowano ich mózgi metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Uczeni przeanalizowali uczestników jako jedna grupa i jako trzy oddzielne grupy, podzielone według wieku. Według wyników badań, mózg młodych mężczyzn ma więcej połączeń wewnątrz półkul mózgowych, tymczasem mózg młodych kobiet jest bardziej powiązany między półkulami.

Źródło: Uniwersytet Pensylwanii

 

Autor badania profesor radiologii Ragini Verma wyjaśnia, że przeciętni mężczyźni mają silniej połączoną przednią i tylnią część mózgu w poszczególnych półkulach niż w przypadku kobiet. Te z kolei jednak mają bardziej połączone obie półkule mózgu. Natomiast połączenia w móżdżku, który odpowiada za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała, wykazują zupełnie odwrotny wzór - mężczyźni mają silniej połączenie półkule niż kobiety.

 

Tył mózgu człowieka odpowiada za percepcję a jego przód za podejmowane działania. Lewa półkula mózgu ma wpływ na logiczne myślenie, natomiast prawa półkula - intuicyjne myślenie. Uczeni wnioskują na podstawie badania, że mężczyźni mają lepsze umiejętności motoryczne a kobiety analizowanie i intuicyjne myślenie. Verma zaznacza jednak aby nie tworzyć żadnych teorii na temat różnic między kobietami i mężczyznami na podstawie tego badania.

 

 

Źródło: http://www.pnas.org/content/early/2013/11/27/1316909110.abstract?sid=80052267-3692-4d4b-815d-3de0fa55d068

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj