Korzystanie ze smartfonów zmienia nasz mózg

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Dotykowe telefony komórkowe stały się bardzo popularne i wiele osób korzysta z nich na co dzień. Jednak nie wszyscy mogą wiedzieć, że technologia ta wpływa bezpośrednio na nasz mózg - a konkretniej na korę czuciowo-somatyczną.

 

Kora czuciowo-somatyczna to obszar płatów ciemieniowych, które otrzymują informacje sensoryczne z różnych części ciała. Dr Arko Ghosh i jego zespół ze szwajcarskiego Uniwersytetu w Zurychu przez ponad 10 dni badał 37 osób - 27 z nich korzystało codziennie z dotykowego telefonu komórkowego, natomiast reszta posiadała tradycyjny telefon z klawiszami.

 

W trakcie badań, uczeni monitorowali fale mózgowe uczestników za pomocą elektroencefalografii (EEG). W ten sposób zaobserwowano, że kora czuciowo-somatyczna u osób które używały urządzenia dotykowego była znacznie bardziej aktywna - zwłaszcza gdy uczestnik używał kciuka.

 

Wniosek z przeprowadzonego badania jest taki, że korzystanie z nowej technologii zmienia nasz mózg oraz sposób, w jakim on funkcjonuje. Badacze twierdzą, że im więcej korzystamy z urządzenia dotykowego w ciągu dnia, tym większy będzie efekt. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Current Biology.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj