Znaleziono szczątki ogromnego pterozaura o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do siedmiu metrów

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W północno - wschodnim Queensland w Australii archeolodzy odkryli szczątki pterozaura liczącego sobie 110 milionów lat, którego można uznać za największego latającego gada w Gondwanie.

 

Skamieniałe kości pterozaurów są rzadko spotykane w Australii, więc odkrycie dokonane przez naukowców z Queensland było ogromnym wydarzeniem dla nauki i opinii publicznej. Był to odcisk fragmentu szczęki znalezionego w skałach okresu kredowego. Archeolodzy odtworzyli strukturę i wygląd pterozaura z odcisku. Okazało się, że był jednym z największych latających stworzeń, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi.

 

„Nowy pterozaur, którego nazwaliśmy Thapunngaka shawi, był przerażającym drapieżnikiem. Jego rozpiętość skrzydeł wynosiła około siedmiu metrów, a pysk przypominał włócznię. Możesz sobie wyobrazić, jak to stworzenie unosi się w powietrzu, a jego ogromny cień pada na małego dinozaura, który w następnej sekundzie stanie się ofiarą latającego gada”- tłumaczy Tim Richards, jeden z badaczy szczątków, naukowiec z Uniwersytetu z Queensland.

 

Odkryte szczątki są dopiero czwartym dowodem na obecność pterozaurów na terenie starożytnej Australii (w tamtych czasach - Wschodniej Gondwany). Naukowcy zauważyli, że odkrycie wskazuje, że w tej części superkontynentu może być więcej pterozaurów, niż sądzono dotychczas.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj