Kategorie:
Mamy właśnie kolejny dowód na to, jak bardzo niezwykły jest nasz mózg. Naukowcy przytaczają przypadek małego chłopca z Australii, który posiada niemal tak samo dobry wzrok jak inni ludzie, choć nie posiada ważnej części mózgu, która odpowiada za przetwarzanie informacji wzrokowych.
7-latek cierpi na rzadką chorobę metaboliczną - niedobór dehydrogenazy acylokoenzymu A średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCAD). Już w wieku dwóch tygodni stracił korę wzrokową, bez której nie jesteśmy w stanie prawidłowo widzieć. Jednak ten przypadek jest inny i zaskakujący.
Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne po przeprowadzeniu badań odkryli, że chłopiec mimo wady mózgowej widzi wszystko niemal tak samo jak inni ludzie i posiada tylko lekką krótkowzroczność. Brak kory mózgowej nie stanowi dla niego żadnego problemu i prowadzi zupełnie normalne życie.
Jest to pierwszy potwierdzony przypadek osoby, która nie posiada kory mózgowej niezbędnej do przetwarzania informacji wzrokowych a mimo to widzi doskonale. Naukowcy odkryli dowody wskazujące na to, że inne partie jego mózgu rekompensują tę brakującą część. To tylko potwierdza niesamowitą zdolność ludzkiego mózgu do reorganizacji, adaptacji i samonaprawy, która działa nawet w tak skrajnych przypadkach.
Komentarze
Skomentuj