Zaskakujący przypadek medyczny - chłopiec nie posiada kory wzrokowej, ale ma doskonały wzrok

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Ali T/CC BY-NC 2.0

Mamy właśnie kolejny dowód na to, jak bardzo niezwykły jest nasz mózg. Naukowcy przytaczają przypadek małego chłopca z Australii, który posiada niemal tak samo dobry wzrok jak inni ludzie, choć nie posiada ważnej części mózgu, która odpowiada za przetwarzanie informacji wzrokowych.

 

7-latek cierpi na rzadką chorobę metaboliczną - niedobór dehydrogenazy acylokoenzymu A średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCAD). Już w wieku dwóch tygodni stracił korę wzrokową, bez której nie jesteśmy w stanie prawidłowo widzieć. Jednak ten przypadek jest inny i zaskakujący.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne po przeprowadzeniu badań odkryli, że chłopiec mimo wady mózgowej widzi wszystko niemal tak samo jak inni ludzie i posiada tylko lekką krótkowzroczność. Brak kory mózgowej nie stanowi dla niego żadnego problemu i prowadzi zupełnie normalne życie.

 

Jest to pierwszy potwierdzony przypadek osoby, która nie posiada kory mózgowej niezbędnej do przetwarzania informacji wzrokowych a mimo to widzi doskonale. Naukowcy odkryli dowody wskazujące na to, że inne partie jego mózgu rekompensują tę brakującą część. To tylko potwierdza niesamowitą zdolność ludzkiego mózgu do reorganizacji, adaptacji i samonaprawy, która działa nawet w tak skrajnych przypadkach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Jaki on "zaskakujący"? Jeśli

Jaki on "zaskakujący"? Jeśli człowiek traci oczy, to część wzrokowa mózgu przekwalifikowuje się na pamięciową (ociemniali mają fenomenalną pamięć "wzrokową"). I analogicznie, brak kory wzrokowej - powoduje "przejęcie" tej funkcji przez inny obszar. Już nawet telewizory jednoukładowe tak robią (z częściami zapasowymi). Powinni raczej zbadać, czy powoduje to dysfunkcję jakiegoś innego procesu mózgowego

Skomentuj