Zaskakujący przypadek medyczny - chłopiec nie posiada kory wzrokowej, ale ma doskonały wzrok

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Ali T/CC BY-NC 2.0

Mamy właśnie kolejny dowód na to, jak bardzo niezwykły jest nasz mózg. Naukowcy przytaczają przypadek małego chłopca z Australii, który posiada niemal tak samo dobry wzrok jak inni ludzie, choć nie posiada ważnej części mózgu, która odpowiada za przetwarzanie informacji wzrokowych.

 

7-latek cierpi na rzadką chorobę metaboliczną - niedobór dehydrogenazy acylokoenzymu A średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCAD). Już w wieku dwóch tygodni stracił korę wzrokową, bez której nie jesteśmy w stanie prawidłowo widzieć. Jednak ten przypadek jest inny i zaskakujący.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne po przeprowadzeniu badań odkryli, że chłopiec mimo wady mózgowej widzi wszystko niemal tak samo jak inni ludzie i posiada tylko lekką krótkowzroczność. Brak kory mózgowej nie stanowi dla niego żadnego problemu i prowadzi zupełnie normalne życie.

 

Jest to pierwszy potwierdzony przypadek osoby, która nie posiada kory mózgowej niezbędnej do przetwarzania informacji wzrokowych a mimo to widzi doskonale. Naukowcy odkryli dowody wskazujące na to, że inne partie jego mózgu rekompensują tę brakującą część. To tylko potwierdza niesamowitą zdolność ludzkiego mózgu do reorganizacji, adaptacji i samonaprawy, która działa nawet w tak skrajnych przypadkach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Jaki on "zaskakujący"? Jeśli

Jaki on "zaskakujący"? Jeśli człowiek traci oczy, to część wzrokowa mózgu przekwalifikowuje się na pamięciową (ociemniali mają fenomenalną pamięć "wzrokową"). I analogicznie, brak kory wzrokowej - powoduje "przejęcie" tej funkcji przez inny obszar. Już nawet telewizory jednoukładowe tak robią (z częściami zapasowymi). Powinni raczej zbadać, czy powoduje to dysfunkcję jakiegoś innego procesu mózgowego

Skomentuj