Fizycy odkryli nową cząstkę, która pomoże zrozumieć asymetrię między materią i antymaterią

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Zespół naukowców, któremu przewodził profesor fizyki Tim Gershon z brytyjskiego Uniwersytetu w Warwick, odkrył nową egzotyczną cząstkę, określaną jako Ds3*. Dzięki niej będzie można zbadać asymetrię między materią i antymaterią a nowa technika pozwoli odkryć kolejne cząstki.

 

Nowa cząstka jest mezonem, czyli jest niestabilna i składa się z jednego kwarku i jednego antykwarku. Odkrycia dokonano wykorzystując Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), który położony jest pod powierzchnią Ziemi na terenie Francji i Szwajcarii. Jest to największy na świecie akcelerator cząstek.

 

Uczeni wykorzystali w swoim badaniu tzw. wykres Dalitza - oczekiwali aż dojdzie do rozpadu cząstek na najbardziej podstawowe elementy i śledzili ich ruch wewnątrz zderzacza. Technika ta została użyta w Wielkim Zderzaczu Hadronów po raz pierwszy, ponieważ naukowcy posiadają już wystarczające doświadczenie i mogą wykorzystywać dane z LHC do bardziej skomplikowanych analiz.

 

Ds3* jest pierwszą odkrytą cząstką, która posiada spin o wartości 3 i zawiera kwark powabny. Jej właściwości powodują iż jest bardzo przewidywalną cząstką i można ją wykorzystać do badania oddziaływań silnych. Ds3* pozwoli między innymi zrozumieć nieco więcej na temat różnicy pomiędzy ilością materii i antymaterii we Wszechświecie. Tim Gershon uważa również, że zastosowana po raz pierwszy technika pozwoli odkryć kolejne cząstki.

 

 

Na podstawie: Live Science

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj