Fizycy twierdzą, że mają dowody na istnienie nowego bozonu Madala

Kategorie: 

Źródło: CERN

W 2012 roku, badacze z Uniwersytetu Witwatersrand w Południowej Afryce, korzystając z danych które uzyskano na drodze eksperymentów i doprowadziły do odkrycia bozonu Higgsa w placówce CERN, wykryli sygnały wskazujące na obecność nowej cząstki. Kolejne doświadczenia, przeprowadzone w 2015 i 2016 roku zdają się potwierdzać istnienie nowego bozonu Madala.

 

Studenci oraz naukowcy z High Energy Physics Group (HEP) twierdzą, że jeśli ich hipoteza jest prawidłowa, to przyczyni się ona do zrozumienia ciemnej materii, która stanowi około 27% bilansu masy-energii w widzialnej części Wszechświata. Jej istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne, ale ta hipotetyczna materia nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego.

 

Model Standardowy, uzupełniony o bozon Higgsa który odkryto w 2012 roku, nie potrafi wyjaśnić obecności i zachowania ciemnej materii. Profesor Bruce Mellado, lider grupy HEP wyjaśnił, że ta cząstka elementarna oddziałuje tylko ze znaną nam materią, która stanowi jedynie 4% masy Wszechświata. Zaś bozon Madala, jeśli istnieje, ma oddziaływać z ciemną materią.

 

Eksperymenty przeprowadzone w 2015 i 2016 roku wskazują na obecność bozonu Madala, którego masa ma wynosić około 270 gigaelektronowoltów (GeV), oraz innego, tajemniczego bozonu o masie nawet 750 GeV. Dla porównania, masa bozonu Higgsa wynosi zaledwie 126 GeV.

 

Potwierdzenie istnienia nowych bozonów wymaga oczywiście kolejnych dowodów, które zostaną następnie przeanalizowane przez społeczność naukową. Jeśli praca zostanie przyjęta pozytywnie, odkrywcy z pewnością będą mogli liczyć na Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki.
 

Źródła:

http://www.tlabs.ac.za/wp-content/uploads/sites/15/2016/06/AnnualReport2015-2016-28-04-16-...

https://www.wits.ac.za/news/latest-news/research-news/2016/2016-09/wits-scientists-predict...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Mi się wydaje że jedyne co

Mi się wydaje że jedyne co może nadawać mase to informacja (która się nie porusza) żeby energia była siebie świadoma, nie wiem co to są bozony ani fermiony ale jedyne co mi przychodzi na myśl co posiada informacje to elektron ale równie dobrze może być to bozon

Portret użytkownika r.abin

Hmm coś nie tak: "ciemna

Hmm coś nie tak: "ciemna materia stanowi 27% bilansu masy-energii widzialnego Wszechświata", a "znana materia stanowi 4% masy Wszechświata". Do 100% trochę brakuje. I choć (moim zdaniem) niezbyt fortunnie, to nieznane nazwano "ciemną materią" - jeśli oszacowano jedynie jej masę (a energię liczy się z energii próżni), to dodatkowo użycie terminu "widzialny Wszechświat", wprowadza dodatkowy dysonans poznawczy. Czy (ten niewidzialny) jest w odległości powyżej14mld lat świetlnych, czy bliżej, ale niedostępny badaniom. Bez tych dodatkowych wyjaśnień, wypowiedzi naukowców przypominają prognozy Astrologów

Portret użytkownika Jerzy

Dla jednych jest Absolutem,

Dla jednych jest Absolutem, dla innych Universum. Uniwersalne - to ani tylko takie, ani jemu odwrotne. Ani tylko jest, ani tylko nie jest. Dlatego jest, że nie jest.

Można to zapisać: {TAK>< I >< NIE}, gdzie spójnik  >< I >< - pełni jednocześnie /w tym samym momencie/trzy funkcje:łączy odwrotności, odziela i sumuje w miksie uśrednienia. Uśrednienie jest wymiarem sumującym odwrotności. Ziemia jest wymiarem sumowania uśredniajacego to, co nas otacza, z tym, co nas zawiera.Tym sposobem mikrokosmos jest kosmosem i odwrotnie. Spójnik  "I" jest sprzegającym zwrotnie i ma wiecznie ten sam potencjał energetyczny, bo jest niezmiennie zmiennym i niezmiennie zmiennym. A swoja drogą - nie straszcie ludzi energią, bo bywa tez inteligentną, afirmujacą ludzkie ułomności. Ma w nas siebie, więc źle nam nie życzy.

Portret użytkownika Kasjopea

Przybliża nas do poznania

Przybliża nas do poznania natury rzeczywistości, tego jak zbudowana jest materia, wszystko co nas otacza. Możliwe że pomoże zrozumieć czym jest ciemna materia. Przybliża nas to rozumienia czym jesteśmy i czym jest świat, wszechświat. Pomaga weryfikować prawdziwość teorii fizycznych. A po co to wszystko? Po to byśmy nie siedzieli nadal w jaskini.

Skomentuj