Kategorie:
Źródło: CERN
W grudniu zeszłego roku, świat naukowy podekscytowany był informacją o możliwym odkryciu zupełnie nowej cząstki. Pojawiło się ponad 500 prac naukowych, w ramach których próbowano wyjaśnić co to za cząstka i jaką spełnia funkcję. Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane 5 sierpnia, gdy fizycy pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów ogłosili, że w rzeczywistości mieliśmy do czynienia jedynie z fluktuacjami statystycznymi.
Mowa jest o zupełnie nowej cząstce, która uzupełniłaby Model Standardowy. W zeszłym roku, naukowcy pracujący przy akceleratorze LHC odebrali podwójny błysk fotonów przy energii 750 gigaelektronowoltów (GeV). Wtedy było jeszcze zbyt wcześnie aby mówić o odkryciu - choć obserwacja została dokonana jednocześnie przez dwa niezależne eksperymenty ATLAS i CMS, sceptycy ostrzegali przed przypadkowymi fluktuacjami.
W piątek, podczas Międzynarodowej Konferencji Fizyki Wysokich Energii (ICHEP) niestety potwierdzono, że sceptycy mieli rację. Nie odkryliśmy żadnej nowej cząstki, a co za tym idzie, wszystkie opracowane teorie na jej temat pójdą do kosza.
Podekscytowanie potencjalnie nową cząstką wynika z tego, że Model Standardowy nie jest kompletny. Teoria ta nie pozwala wyjaśnić tajemnicy ciemnej materii oraz jak pogodzić mechanikę kwantową z grawitacją. Fizyk Don Lincoln z Fermi National Accelerator Laboratory powiedział, że nowa cząstka mogłaby poprowadzić naukowców ku nowej teorii.
Nie udało się więc odkryć niczego nowego, lecz pracownicy LHC nie tracą nadziei. Naukowcy będą prowadzić kolejne eksperymenty i są pozytywnie nastawieni. Christoffer Petersson, fizyk teoretyk ze szwedzkiego Uniwersytetu Technologicznego Chalmers powiedział, że istnieją większe szanse na to, iż maszyna LHC znajdzie coś nowego w tym roku lub w przyszłym - jeśli nowe cząstki są rzadkie, lub są trudne do zaobserwowania, potrzeba po prostu więcej czasu aby je wyłonić.
Źródło:
Ocena:
loading...
Komentarze
Skomentuj