Przełom w fizyce - odkryto cząstkę, która jest jednocześnie swoją antycząstką

Kategorie: 

Źródło: Princeton University
Prawie 80 lat temu, włoski fizyk Ettore Majorana przewidywał istnienie cząstek, które byłyby jednocześnie swoją antycząstką. Poszukiwania trwały przez kilka dekad aż do teraz - postulowana cząstka została odkryta przez uczonych z Uniwersytetu w Princeton i w Teksasie.

 

Cząstka o której mowa nazywana jest fermionem Majorany od nazwiska włoskiego fizyka a dekady poszukiwań wreszcie przyniosły efekty. W trakcie badania, uczeni osadzili żelazny drut na krysztale ultraczystego, nadprzewodzącego ołowiu. Następnie zobrazowano oba końce drutu za pomocą techniki spektroskopowej. Badanie odbyło się w temperaturze 1 Kelwina, tj. -272 stopni Celsjusza.

 

Jak się okazało, końce żelaznego drutu były na zerowym stanie energetycznym, a więc wszystko zostało przewidziane w przeszłości przez włoskiego fizyka. Dopiero w 2011 roku uczeni zaczęli spekulować nad istnieniem fermionów na końcach drutu.

 

Przewidywania Majorany były oszałamiające ponieważ spotkanie cząstki i jej antycząstki oznacza zazwyczaj zniszczenie obu z nich a w trakcie tego procesu uwalniana jest duża ilość energii. Fizycy mają nadzieję, że odkrycie pozwoli zwiększyć możliwości komputerów kwantowych - materiały zawierające fermiony Majorany mogą przechowywać informacje kwantowe w sposób bardziej stabilny.

 

 

Na podstawie: iflscience.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika brade

"Jak się okazało, końce

"Jak się okazało, końce żelaznego drutu były na zerowym stanie energetycznym, a więc wszystko zostało przewidziane w przeszłości przez włoskiego fizyka. Dopiero w 2011 roku uczeni zaczęli spekulować nad istnieniem fermionów na końcach drutu."

Z równym sensem można było napisać dwa kolejne zdania: Idzie wilk przez las, a więc istnieje ocean. Ala ma kota.

Portret użytkownika Astro

Od zawsze powiadam, że

Od zawsze powiadam, że antymateria buduje wszechświat który jest równoległy do naszego, antymateria nie zanikła lecz została "nałożona " na naszą materię a ponadto wielki wybuch to moment nakładanie antymaterii na materię/.

Skomentuj