Wielki Zderzacz Hadronów jest gotowy do dalszych eksperymentów

Kategorie: 

Źródło: CERN
Naukowcy ogłosili że po dokonaniu renowacji, co zajęło dwa lata, oraz przeprowadzeniu niezbędnych testów w ostatnim czasie można już przystąpić do kolejnych eksperymentów. W środę akcelerator LHC znów będzie zderzał cząstki, lecz tym razem będzie się to odbywało z jeszcze większą mocą.

 

Dzięki dokonanym ulepszeniom, Wielki Zderzacz Hadronów będzie zderzał cząstki z mocą aż 13 teraelektronowoltów (TeV), czyli o 5 TeV więcej niż w ostatnich latach. Dziś będzie można wznowić eksperymenty, natomiast w następnych miesiącach, częstotliwość kolizji będzie stopniowo wzrastać.

 

Fizycy będą mogli w dalszym ciągu badań bozon Higgsa i postarają się wykryć zupełnie nowe egzotyczne cząstki. Przedmiotem badań będzie również ciemna materia, teoria supersymetrii oraz modelu standardowego. Eksperymenty w LHC mogą również pozwolić na odtworzenie warunków, jakie miały podczas Wielkiego Wybuchu.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/dn27640-full-reboot-allows-large-hadron-collider-to-hunt-new-particles.html#.VW3729Ltmko

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj