W Gdańsku odbędą się testy autonomicznych mikrobusów

Kategorie: 

Źródło: SOHJOA Baltic

Gdańsk będzie pierwszym miastem w Polsce, które przetestuje na swoich ulicach autonomiczne mikrobusy. Badania pilotażowe odbędą się w przyszłym roku i to od nich będzie zależeć, kiedy nowa technologia pojawi się w naszym kraju.

 

Samojeżdżące mikrobusy zostały opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Metropolia w Helsinkach w ramach projektu Sohjoa Baltic. Przyszłościowe pojazdy komunikacji miejskiej pojawią się na jesień 2019 roku nie tylko w Gdańsku, ale także w innych europejskich miastach – w Vejle (Dania), Zemgale (Łotwa), w Tallinnie (Estonia) oraz w Kongsbergu (Norwegia).

 

Mikrobusy te wyposażone są w zestaw urządzeń, które pozwalają im samodzielnie poruszać się po jezdni, między innymi w dalmierz laserowy LIDAR. Pojazdy mogą jeździć w każdych warunkach pogodowych, co w przypadku Polski ma istotne znaczenie. Mikrobusy mogą pomieścić do 9 pasażerów i rozwijają prędkość do 12 km/h. Wynalazki z całą pewnością nie zastąpią autobusów czy pociągów, ale skorzystają z nich turyści oraz osoby starsze.

 

Podczas przyszłorocznych testów, praca mikrobusów będzie nadzorowana przez specjalistów, którzy w razie konieczności będą mogli przejąć kontrolę nad maszyną. Testy potrwają około miesiąc a rezultaty pozwolą udoskonalić technologię.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj