Polski rząd jest zainteresowany kolejką Hyperloop

Kategorie: 

Źródło: Odpalprojekt.pl

Wygląda na to, że technologia Hyperloop może pojawić się w Polsce. Oczywiście już na wstępie należy powiadomić, że nie podano jeszcze żadnych konkretnych dat, ale rząd wyraził zainteresowanie zbudowaniem superszybkiej kolejki w naszym kraju.

 

W skład zespołu Hyper Poland wchodzą studenci i inżynierowie Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. Drużyna z Polski brała udział w międzynarodowym konkursie, który polegał na opracowaniu szczegółowego projektu budowy kolejki Hyperloop i zakwalifikowała się do drugiego etapu.

 

Hyper Poland chce zbudować superszybką kolejkę w Polsce. Ten nowoczesny środek transportu mógłby rozwijać prędkość do 1200 km/h i zabrać pasażerów np. z Warszawy do Wrocławia w około 20 minut lub z Gdańska do Krakowa w jedynie 35 minut.

 

Pod koniec stycznia, poseł Piotr Liroy-Marzec zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o udzielenie pomocy polskiemu zespołowi. Wsparcie rządu miałoby istotne znaczenie dla pojawienia się nowej technologii w Polsce. Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju odpowiedziała, że "istnieje duże realne prawdopodobieństwo, iż taki projekt w przyszłości mógłby być zrealizowany w Polsce." Władze podobno obserwowały postępy w pracach nad Hyperloop a Emilewicz dwukrotnie spotkała się z zespołem Hyper Poland, który otrzymał list intencyjny z deklaracją, że polski rząd będzie wspierać projekt Hyperloop.

 

Na dzień dzisiejszy nie mówi się o żadnych konkretach, lecz deklaracja rządu ma oczywiście duże znaczenie. Miejmy nadzieję, że obietnice zostaną dotrzymane a Polska, która opracowuje również autonomiczne samochody, będzie mogła w przyszłości pochwalić się swoim Hyperloopem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj