Czy Polska doczeka się własnych autonomicznych samochodów?

Kategorie: 

Źródło: AGH

Tak zwane autonomiczne samochody, pojazdy posiadające zdolność poruszania się po ulicy bez ingerencji człowieka, opracowywane i testowane są w takich państwach jak Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja czy Holandia. Wielu z nas jest niemal przekonanych, że tak zaawansowany projekt po prostu nie będzie miał prawa funkcjonować w Polsce. Nic bardziej mylnego - Polacy również dokonują postępów w tej dziedzinie.

 

Niemal dwa miesiące temu, uczeni wraz ze studentami Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Stanisława Staszica w Krakowie stworzyli samojeżdżący samochód, który potrafi nawet rozpoznawać znaki drogowe i wykrywać przeszkody na swojej drodze. Maszyna, przynajmniej teoretycznie, może bezpiecznie poruszać się po jezdni.

 

"Pojazd posiada system wykrywania pieszych. W momencie wkroczenia pieszego przed samochód pojazd ma możliwość zareagowania, czyli zatrzymania" – powiedział dr. inż. Marek Długosz.

 

Elektryczny samochód o nazwie Delphi EVE-1 posiada obecnie radar, kamerę i komputer, który obsługuje całą konstrukcję, lecz w przyszłości zostanie ona wyposażona  w kolejne kamery a także czujnik GPS, akcelerometr, magnetometr oraz żyroskop. Samojeżdżący pojazd waży 350 kilogramów i osiąga prędkość maksymalną 20 km/h.

Źródło: AGH

Dzisiejszy Delphi EVE-1 nie jest na tyle zaawansowany aby można było przyrównać go do autonomicznych samochodów Google, ale z czasem prawdopodobnie to się zmieni. Jak przewiduje Marek Długosz, w przyszłości te małe samochodziki będą mogły np. samodzielnie przewozić turystów i gości po AGH.

Źródło: AGH

Projekt jest obecnie na zbyt wczesnym etapie rozwoju aby mówić tu o testach na szeroką skalę, tak jak Google robi to w Stanach Zjednoczonych, ale nie można też wykluczyć że polskie autonomiczne samochody nigdy nie pojawią się na ulicach. Prace wciąż idą do przodu, więc należy po prostu zachować cierpliwość.

 

 

Źródło: http://www.klubabsolwentow.agh.edu.pl/news/info/article/autonomiczny-samochod-z-agh/

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj