Naukowcy zaprojektowali ogniwa słoneczne, które mogą generować energię ze Słońca i deszczu

Kategorie: 

Źródło: ACS Nano

W przyszłości na rynku mogą pojawić się zupełnie nowe panele słoneczne, zdolne do wytwarzania energii elektrycznej bez względu na warunki pogodowe. Naukowcy z Soochow University wyjaśnili, że ogniwa słoneczne można wyposażyć w technologię, która pozwoli na konwersję energii mechanicznej w prąd.

 

Wydajność paneli fotowoltaicznych spada drastycznie podczas opadów deszczu. Przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych urządzenia te są praktycznie bezużyteczne. Jednak chińscy badacze zaprezentowali rozwiązanie dla tego problemu, które może również zrewolucjonizować przemysł solarny.

 

Naukowcy wyjaśnili w artykule, który ukazał się na łamach czasopisma ACS Nano, że panele fotowoltaiczne można wyposażyć w nanogeneratory trigeneracyjne (TENG), które przekształcają energię mechaniczną w prąd elektryczny. Uczeni zaprojektowali hybrydowy panel słoneczny wyposażony w technologię TENG oraz pokryty dwoma warstwami przezroczystych polimerów. Dzięki temu panel może generować energię elektryczną w słoneczne dni oraz w trakcie opadów kropel deszczu.

Opracowane ogniwa są wystarczająco lekkie, aby można było je zamontować na dachu budynku. Jednak jedyną przeszkodą dla wprowadzenia nowej technologii są koszty produkcji. Gdyby udało się je obniżyć, przyszłe panele fotowoltaiczne pozwoliłyby wytwarzać jeszcze większe ilości energii elektrycznej – zarówno w dzień, jak i podczas nocnych opadów deszczu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Może taniej byłoby produkować

Może taniej byłoby produkować podwójne panele: Słoneczne od południa, a deszczowe od północy (w pokryciu dachowym byłaby podwójna powierzchnia). W Kaliforni (tam deszcz nie pada) - kupowaliby tylko te pierwsze (a deszczowe w Anglii)

Skomentuj